Hoppning
8 december 2024 16:29

Inga svenskar på pallen – Weishaupt vinner i A Coruña

Vecka 50Henrik von Eckermann och King Edward var det enda svenska ekipaget till omhoppning i världscupen. Svensken satsade allt - men det höll inte hela vägen. En tuff väg till sista hindret ledde till en utbrytning och en trettondeplats för ekipaget.

Inga svenskar på pallen – Weishaupt vinner i A Coruña
Philipp Weishaupt från Tyskland och Coby 8. Foto: FEI/Mackenzie Clark

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Med fjorton ekipage till omhoppning var det vinna att försvinna som gällde. Flera ryttare satsade allt – däribland Henrik von Eckermann. Men satsningen höll inte när King Edward gled utanför det sista hindret.

Ingen av de tre övriga svenskarna gick till omhoppning. Närmast var Wilma Hellström, vars Cicci BJN rev det sista hindret i grunden. Angelica Augustsson Zanotelli och Deesse de Querie var i mål med 8 fel, medan Petronella Andersson och Opaline de W&S valde att utgå efter att ekipaget fått tre rivningar, varav den första redan på första hindret.

Segern gick till Philipp Weishaupt och Coby 8 från Tyskland, med Robert Whitaker och Vermento från Storbritannien tvåa och spanjoren Jesus Garmendia Echevarria och Callias trea.

54191458781_5d9ded5712_k
Philipp Weishaupt från Tyskland och Coby 8 segrade i den sjunde världscupomgången. Foto: FEI/Mackenzie Clark
54191901370_18bb1c61ba_k
Robert Whitaker and Vermont blev tvåa. Foto: FEI/Mackenzie Clark
54191707103_decfd9ddc0_k
Jesus Garmendia Echevarria från Spanien och Callias slutade trea i A Coruña. Foto: FEI/Mackenzie Clark


Nedanför hittar du Ridsports liverapportering med det senaste överst.

Kl 19.28 Ska det äntligen bli en seger för Max Kühner? Ack nej, ett nedslag i kombinationen sätter stopp för det och han slår av på tempot därmed.
Sist ut är Robert Whitaker och långbente Vermento som laddar på bra och klockan stannar på 36.56. En andraplats.

Kl 19.23 Tysken Hans-Dieter Dreher ser ut att ha något stort på gång med storgalopperande Elysium men klockan stannar på 37.50.

Därefter kommer Philip Weisshaupt som den här rundan inte använder spöet. Det går fort. Han går upp i ledning med tiden 36,11.

von Eckermann satsar men det håller inte

Kl 19.17 Henrik von Eckermann och King Edward är på banan, och de går för det. Tajta svängar och språng plockas bort – och i mellantiden är de snabbast. Men vägen till sista hindret blir för diagonal, hästen viker av och får en olydnad. 4 fel.

Kl 19.14 Marco Kutcher har ridit felfritt men inte på snabbaste tiden när hemmaryttaren Jesus Garmendia Echevarria och Callias hejas på av publiken. Han lever upp till förväntningarna. Ny ledartid är 37.19.

Kl 19.08 Maikel van det Vleuten från Nederländerna får det att yra om hovarna på Beauville och det går fort men en bom följer med, så det blir 4 fel. Tiden 36,80.
Därefter Kim Emmen som jobbar på framåt, tar bort ett språng inför den stora oxern och är felfri. Tiden är 39,11.

Kl 19.03 och det är dags för start i omhoppningen som går över åtta hinder med en maxtid på 47 sekunder. Belgiens Pieter Devos och 9-årige Primo DV inleder. Det går inte jättefort men tempot är gott. Felfritt och 39.39.
Även spanjoren Ivan Serrano Saez sätter nollan och med en snabbare tid, 38,41.
Tredje ryttaren ut Viktoria Gulliksen får inte med sig hästen tillräckligt snabbt i en sväng och det blir ett nedslag.

14 klara för omhoppning

Sist ut i grundomgången är Kevin Staut från Frankrike och Beau de Laubry. Ledaren i världscupen så här långt ser ut att hålla nollan, men c-hindret faller i trekombinationen i slutet av banan. Ingen omhoppning för Kevin och vi har 14 ekipage till omhoppning.

Kl 18.43 och det sista svenskhoppet är på banan, men hoppet släcks direkt när Petronella Andersson och Opaline de W&S river första hindret. Sedan blir det ytterligare rivningar på uthoppet i tvåkombinationen och på hinder 8, varpå ekipaget väljer att utgå.

Kl 18.41 Robert Whitaker på banan med Vermento och nu var det en stund sedan någon nollade. I slutet på banan är britten i både näst sista och sista hindret, men alla bommar ligger kvar och det är 14 ekipage till omhoppning.

Kl 18.30 och med åtta ekipage kvar är det nu 13 ekipage till omhoppning. Det är dags för Michael Pender från Irland och Hhs Los Angeles som kom tvåa i Madrid i söndags. Men i A Coruña vill det sig inte. 12 fel blir facit.

Kl 18.20 och Philipp Weisshaupt ger sin häst två ordentliga rapp inför c-hindret i trekombinationen. Lotta Björe kommenterar i SVT att det inte hade varit okej enligt det svenska regelverket men att det är tillåtet i FEI. Tysken nollar och är klar för omhoppning.

Hon lekte över hindren, och när hon rev sista hindret tänkte jag ”ahh”

Kl 18.15 och det är två svenskar på rad. Wilma Hellström och Cicci BJN gör det så lätt och med stort självförtroende – men på det sista hindret, ett glest räcke, faller en bom. 4 fel.
– Hon kändes så fin. Hon lekte över hindren, och när hon rev sista hindret tänkte jag ”ahh”. Men det är bara att jobba vidare. Vi vill ju vara nolla, säger Wilma efteråt.

Direkt därpå är det dags för Angelica Augustsson Zanotelli och Deesse de Querie. Det ser lite jobbigt ut men de tar sig över hinder efter hinder. På utsprånget i trekombinationen får stoet ta i och klarar det, men felen kommer i stället på de två efterföljande hindren, 8 fel blir facit.

Kl 18.10 och det är danskt på banan i form av Andreas Schou och Napoli vd Assenthof, och det ser så fint ut så länge, ända till trekombinationen där b-hindret faller. 4 fel.

Kl 18.00 och Lorenzo de Luca är först ut efter pausen med Curcuma il Palazzetto. Här tar utsprånget ur trekombinationen i slutet av banan sin tribut. 4 fel för italienaren.
Därefter följer ännu en hemmaryttare, Teresa Blazquez – Abascal med energiska Nasa de Toxandria. Det börjar superfint men än en gång faller en bom i c-hindret i trekombinationen.

Sist ut före paus är Tysklands Hans-Dieter Dreher och Elysium. Den vackra skimmeln gör ett par mirakelräddningar och tar ryttaren i mål felfritt. När halva startfältet har ridit har vi elva av 20 klara för omhoppning.

Hans-dieter_dreher__(ger)_elysium_oh_fre_150_kcl00964oslo Världscup 2024
Hans-Dieter Dreher och Elysium från världscupen i Oslo. Foto: Kim C Lundin

17.44 Marcus Ehning har startnummer 17 och gör inga större misstag med Dps Revere men tre hinder rivs. Han följs av Marion Modolo Zanotelli som med robusta Grand Slam VDL får en liten tvekan inför en av de större oxrarna, men klarar ut det och är i mål felfritt, inom tiden. Omhoppning väntar!

Kl 17.38 Niels Bruynseels och Origi vd Vosberg får några tråkiga pet och det blir tydligt att det inte är så lätt att rida felfritt som man kan tro. Men åtta av 15 är felfria.

Första svensken på banan nollar

Kl 17.30 och det är svenskt på banan, Henrik von Eckermann och King Edward. Ekipaget gör sin 100:e start på femstjärnig nivå. Det är lite snävt över uthoppet i tvåkombinationen men det är stensäkert. Och felfritt!
– Jag njuter varje gång jag rider King Edward, oavsett om det är på hemmaplan eller tävling. Nu blir det tufft med så många nollor – ska man riskera allt? Jag får se. Jag får göra mitt bästa, och vara snabb, säger von Eckermann efteråt.

Kl 17.24 Jodå, hindren är rivningsbara. Denis Lynch från Irland och Brooklyn Heights får med sig en bom och slutar på 4 fel. Nr 10 Simon Delestre testar hindrens rivningsbarhet ännu mer och är i mål med 13 fel, tre rivningar och ett tidsfel.

Marco Kutscher och Aventador Z sätter ännu en nolla och det är nästan som att man vill gå ut med en tumstock och kontrollmäta.

Kl 17.19 Nederländernas Kim Emmen fortsätter sitt framgångsår och tar sig utan problem över alla hinder med Imagine. Börjar banbyggarna bli svettiga månntro?
– Jag är väldigt glad, och i omhoppningen handlar det bara om att köra, säger Kim Emmen som avslöjar att hon ännu inte tittat på omhoppningsbanan.

Sjätte ekipaget ut bryter den felfria sviten, Mariano Martinez Bastida satsar på fel hinder med Jup och blir utesluten.

Kl 17.14 Rutinerade Maikel van der Vleuten ger ett lite fladdrigt intryck men vad gör det när Beauville Z NOP hoppar felfritt? Klar för omhoppning.

Maikel van der Vleuten och Beauville Z N.O.P.
Belgiens Maikel van der Vleuten och Beauville Z N.O.P. slutade trea i Madrid. Foto: FEI/Thomas Reiner

Fjärde ekipaget ut Viktoria Gulliksen från Norge och Equine America Papa Roach tar sig med lätthet över hinder efter hinder, och det blir ännu en felfri runda, med marginal till maxtiden. Fyra felfria på hinder efter fyra starter, hur ska detta sluta?

– Jag är så glad över att ha den här hästen som partner. Vi har varit ett team i nio år nu och jag har inte haft någon häst så länge. Nu ska jag försöka hålla mig till planen i omhoppningen, säger ryttaren efteråt.

Kl 17.10 Första hemmaekipaget Serrano Saez rider fina fuxen Rain Man som med spetsade öron tar sig an banan. Det blir en tredje felfri runda, inom tiden.

Daniel Deusser och Otello de Guldenboom har det inte lika lätt. Hästen är i en bom och får kämpa över uthoppet i trekomibinationen. Felfritt på hinder men det blir ett tidsfel.

Först ut är Pieter Devos och Primo DV för Belgien, och det kan inte börja bättre. Ekipaget får banan att se lätt ut och rytmen är perfekt genom alla 17 språng. Felfritt och maxtiden klaras galant, 73.90 stannar klockan på och maxtiden är 75 sekunder.

Kl 16.59 Nu har Svt:s sändning kommit i gång, precis i tid för första start.

Läget inför omgången

För Henrik von Eckermann blir det första gången den här säsongen han tar med sig King Edward till en världscupomgång. Han har gjort en världscupsstart tidigare den här säsongen, i Stuttgart med Calizi, där han utgick tidigt i banan.
Som världscupsegrare har han redan en biljett till nästa final, och behöver inte jaga poäng.

Wilma Hellström startar med Cicci BJN, som så sent som i söndags tog en tiondeplats i Madrid. Hon har nu 18 poäng i den totala sammanställningen av västeuropeiska ligan.

Angelica Augustsson Zanotelli gjorde världscupdebut tillsammans med Deesse de Querie i Madrid, där det blev 8 fel, och är nu med på samma häst även denna gång. Hon har så här långt två poäng, som hon fick den första omgången, i Oslo.

Petronella Andersson har som bäst en femteplats hittills i världscupen, i Verona i november. Hon har hittills 12 världscuppoäng.

Det är ett stort team som bygger banorna i A Coruña, med OS-banbyggaren Santiago Varela i spetsen.
Banan består av 14 hinder och 17 språng, varav nio är oxrar. Två av oxrarna finns i banans trekombination som finns sent i banan, som hinder 11. Det är 11 b och 11 c som är oxrar.

Gott självförtroende inför söndagens världscup borde Tysklands Hans-Dieter Dreher ha, som vunnit både fredagens och lördagens stora klasser, tillsammans med Vestmalle des Cotis. I världscupen kommer han till start med Elysium.

Resultat
Banskiss
Arrangörens hemsida
Startlistor och resultat
SVT sänder live
ClipMyHorse sänder live (betalkanal)
Resultat inför dagens omgång
Datum och platser för hoppningens världscup, säsongen 2024/2025

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym