Sverige
11 januari 2025 09:06

Veterinären Anders Darenius har avlidit

Ur tiden78 år gammal har veterinären och debattören Anders Darenius avlidit. Arvet han lämnar efter sig är stort, främst inom semin och reproduktion.

Veterinären Anders Darenius har avlidit

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.
Img_2027
Anders och Kerstin Darenius under en ultraljudsundersökning på Flenmo gård sommaren 1984. Foto: Ann-Sofi Hjärn

Anders Darenius har satt ett stort avtryck inom rid- och travsporten. Under sin verksamma tid som veterinär arbetade han inom ett brett spektrum av områdena, bland annat hingsthållning och spermainfrysning. Han var med och byggde upp och drev Rodga Semin, och på senare år fanns han på Alboga Semin i Gränna.

Dessutom var Anders Darenius en stark debattör som inte var rädd att ifrågasätta och ge uttryck för sin åsikt.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym