Ur tiden78 år gammal har veterinären och debattören Anders Darenius avlidit. Arvet han lämnar efter sig är stort, främst inom semin och reproduktion.
Sverige
11 januari 2025 09:06
Veterinären Anders Darenius har avlidit

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Anders Darenius har satt ett stort avtryck inom rid- och travsporten. Under sin verksamma tid som veterinär arbetade han inom ett brett spektrum av områdena, bland annat hingsthållning och spermainfrysning. Han var med och byggde upp och drev Rodga Semin, och på senare år fanns han på Alboga Semin i Gränna.
Dessutom var Anders Darenius en stark debattör som inte var rädd att ifrågasätta och ge uttryck för sin åsikt.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Senaste publicerat












Följ Ridsport på