Många veterinärer anmäls av djurägare, men få fälls. Nu har forskare tittat närmare på hur anmälningar påverkar veterinärer i Sverige.
Veterinärer oroar sig för anmälningar

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Hur känns det före en veterinär att bli anmäld av en djurägare? Det ville SLU, Sveriges Lantbruksuniversitet, ta reda på genom en enkätundersökning. Totalt fullföljde 819 veterinärer hela enkäten.
Hälften har anmälts
Hälften av veterinärerna svarade att de någon gång har blivit anmälda till ansvarsnämnden. För de flesta handlade det om ett eller två klagomål. Men bara 20 procent av de som anmälts hade fått någon påföljd.
”Flertalet anmälningar leder alltså inte till att veterinären bedöms ha gjort fel – men processen i sig kan ändå vara påfrestande”, säger Agneta Egenvall, professor i veterinärmedicinsk epidemiologi vid SLU, i ett pressmeddelande.
Fakta
Ansvarsnämnden
Ansvarsnämnden för djurens hälso- och sjukvård prövar klagomål från djurägare gällande djurens hälsovård.
Nämnden granskar om veterinärer har följt lagar och regler, och kan vid behov besluta om disciplinära åtgärder, som varning eller erinran.
I Sverige ligger ansvarsnämnden under staten och fattar bindande beslut.
I andra länder kan nämnderna vara rådgivande, använda medling i viss utsträckning, eller ligga under branschen.
Sverige sticker ut genom att anmälningar är kostnadsfria, handlingar är offentliga, relativt många veterinärer anmäls och att medieintresset kring nämndens arbete är stort.
41 procent av veterinärerna oroar sig för att bli anmälda. Omkring en fjärdedel menar att anmälningar i förlängningen leder till en mer noggrann kommunikation med djurägare och att mer tid läggs på journalföring. Däremot är det få som är övertygade om att nämndens arbete leder till direkta förbättringar för djuren.
Undviker behandlingar
I enkäten uppger de veterinärer som blivit anmälda att de lägger extra mycket tid på dokumentation, medan 15 procent av de som anmälts undviker vissa behandlingar eller ingrepp.
Hur blir det då med relationen till en djurägare som anmält? 63 procent av veterinärerna skulle inte själva vilja ta emot en djurägare som tidigare har anmält dem eller en kollega. Däremot tycks klinikerna som helhet vara mer öppna – bara 27 procent svarade att de trodde att kliniken skulle säga nej.
Vårdens kostnad prövas inte
Veterinärerna ansåg att de viktigaste faktorerna för att bli anmäld är bristande kommunikation med djurägare, att vården blir komplicerad och att djurägaren upplevt diagnosen som felaktig. Veterinärerna tror att ett förslag om att avliva ett djur när djurägaren inte varit beredd kan leda till anmälning. En annan orsak kan, enligt veterinärerna, vara vårdens kostnad.

”Det sista är särskilt intressant. Ansvarsnämnden prövar nämligen inte kostnadsfrågor – och ändå spelar de troligtvis en stor roll i anmälningarna”, säger Agneta Egenvall i pressmeddelandet.
Här hittar du den vetenskapliga artikel som skrivits med enkäterna som underlag.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på