Sverige
23 juni 2024 14:25

William Nilsson Fryer: ”Pusha aldrig ett djur så det behöver försvara sig”

StafettpinnenI serien Stafettpinnen förklarar William Nilsson Fryer skillnaden mellan att träna ett rovdjur och ett flyktdjur.

William Nilsson Fryer: ”Pusha aldrig ett djur så det behöver försvara sig”
William Nilsson Fryer tränar inte bara hästar, utan även andra djur – delfiner. Foto: Natalie Lindholm

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

I Ridsports serie Stafettpinnen skickade Aminda Ingulfsson pinnen till William Nilsson Fryer. Frågan löd: 

Du som varit delfintränare, vad skiljer sig mellan träning av hästar och delfiner?

– Primärt gäller samma timing. Men delfiner är rovdjur och tränas främst med positiv förstärkning, man tillför belöningar med fisk plus sociala belöningar som klapp och kel. Hästar är flyktdjur och de belönas när de går undan för tryck och vi ger eftergift. 

Men hästar går ju att klappa?

– Även hästar ger man sociala belöningar men de har ingen primär rov- eller jaktinstinkt att söka föda av någon annan. Ett rovdjurs liv går ut på att hitta något att jaga. När man tränar delfiner nyttjar man delfinens jaktinstinkt till en lek, med hästen är det flyktinstinkten som utnyttjas till en lek. Rovdjur har också flyktbeteende, men det är inget man nyttjar i träningen av dem. 

Fakta

William Nilsson Fryer

Bor: Nyköping. 

Gör: Hästtränare och fälttävlanstränare. Tävlar i fälttävlan.

Vilket djur är roligast att träna?

– Båda är lika utmanande och stimulerande. Det är en enorm utmaning att träna ett rovdjur som är högst upp i näringskedjan, de är vana att få som de vill med ett högt utvecklat intellekt. En delfin som blir rädd eller aggressiv kan absolut vara livsfarlig för sin tränare, men det kan även hästen. 

– Vi ska aldrig pusha ett djur så att det behöver försvara sig. När ett djur hamnar i försvar är det extremt stressat. Vårt jobb som tränare är att se till att djuren är följsamma, rovdjur ska ha ett följsamt rov- eller jaktbeteende, hästen ett följsamt flyktbeteende. 

William Nilsson Fryer skickar stafettpinnen till etologen Renate Larssen.

Den här artikeln publicerades först i Ridsport nr 9/2024.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym