Hoppning
20 juni 2025 05:46

Allt du behöver inför midsommaraftons nationshoppning

Longines League of NationsI eftermiddag är det dags för Sverige att försöka förbättra sig i hoppningens högsta liga, Longines League of Nations. Här finns allt du behöver veta inför klassen som Ridsport kommer att direktrapportera ifrån.

Allt du behöver inför midsommaraftons nationshoppning
Wilma Hellström och Cicci BJN. Foto: Kim C Lundin

Svenska Ridsportförbundet har tidigare berättat att det är Petronella Andersson/Odina van KlapscheutWilma Hellström/Cicci BJNAmanda Landeblad/For Killy och Erika Lickhammer van-Helmond/I. Comme Tessa VHL som åker de klassiska midsommartävlingarna i Rotterdam, Nederländerna, för att rida nationshoppningen i Longines League of Nations, LLN.

I de tidigare två omgångarna i serien har det inte gått Sveriges väg, och Sverige ligger nia av de tio lagen när två omgångar i prestigeserien har ridits.

Varje deltävling i serien består av två rundor 160-hoppning. Fyra ryttare startar i första rundan, där de tre bästa resultaten räknas. I andra rundan startar endast tre ryttare och alla resultat räknas. Felen från båda rundorna läggs ihop, minst antal fel totalt vinner.

Första rundan startar 16.30 och den andra rundan 19.30.

Serien har fyra deltävlingar innan finalen i Barcelona i oktober, där totalt åtta nationslag gör upp. Fjärde omgången rids i Frankrike i mitten av september.

Ridsports samlade rapportering om serien

Startlistor och resultat, Rotterdam
MAX sänder live
ClipMyHorse sänder live
Läs mer om Longines League of Nations
Totalställning efter två omgångar

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym