Dressyr
4 november 2015 11:25

BT-vinnare till von Krusenstierna

7-årige It's Ad Hoc, som vann Breeders Trophy 2014 med Jennifer Svensson i sadeln, flyttar nu till Ņgesta och Kristian von Krusenstierna.

BT-vinnare till von Krusenstierna
Kristian von Krusenstierna tillsammans med sin nya tävlingspartner och ägarna Malin och Bengt Forsström.

Malin och Bengt Forsström, ägarna till It’s Ad Hoc (e Danone I-Maistic, uppf Bengt Gustafsson), kommer nu kunna följa sin häst på nära håll när Kristian von Krusenstierna tar över tyglarna.  

– ”Adde” är en väldigt trevlig häst med tre bra gångarter. Han har fått en mycket bra grundutbildning hos Jennifer Svensson som jag kommer att ha nytta av i hans fortsatta utbildning. Nu har vi vintern på oss, att lära känna varandra. Siktet är inställt på att rida lilla rundan till våren och vidare under året för att sedan ta sikte mot GP under 2017. Jag är enormt glad över den här möjligheten och samarbetet. Vi har en spännande resa framför oss, säger Kristian i ett pressmeddelande. 

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym