Hoppning
22 augusti 16:36

De är klara för Scandinavium – fem sexåringar kvalade

HoppningSpecial Heart och Marcus Westergren vann kvalet för de sexåriga hästarna på Grevagården. Därmed är ekipaget ett av fem som får chansen att rida final i Scandinavium nästa år.

De är klara för Scandinavium – fem sexåringar kvalade
Finalisterna från vänster, Niklas Arvidsson, Joel Torstenson, Markus Westergren, Emma Emanuelsson och Jüri Sokolovski. Foto: Jenny Abrahamsson

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Det blev Marcus Westergren och sexårige Special Heart (SWB val f -20 e I’m Special de Muze-Berlin, uppf LM Skills Fastigheter AB, äg MW Collection AB) som drog det längsta strået när det första kvalet till Lövsta Future Challenge Jumping Unga Hästars final avgjordes på Grevagården under lördagen, det skriver Lövsta i ett pressmeddelande.

28 hästar kom till start och de fem bästa tog sig vidare till finalen, som rids under Gothenburg Horse Show i mars 2027. Efter en spännande omhoppning stod Special Heart som segrare.

– Det här var ju superkul, att ta sig till final på sin egen häst dessutom, säger Marcus efter segern.

Marcus har haft Special Heart sedan hästen var tre år, men den unge valacken gjorde sin första tävlingsstart först i höstas.

– Han har behövt tid att växa i sin kropp, så han har mest gått på lösdriften hemma. Han har nog inte ens gjort 20 starter i sitt liv, men det är en fantastisk häst. Det här är nog en av de bästa unghästarna jag haft.

Sonen tar över tyglarna

Finalplatsen innebär att Marcus får möjlighet att visa upp Special Heart i Scandinavium nästa vår. Men det är inte säkert att det blir han själv som sitter i sadeln.

Marcus son Carl-Hugo Westergren rider också familjens hästar, och planen är att han får ta över tyglarna vid nästa större tävling under Jönköping Horse Show.

– Nästa större tävling blir Jönköping och där blir det Carl-Hugo som får rida. Han är nog egentligen den som ridit hästarna mest och det är såklart extra kul att göra det ihop, säger Marcus.

Fem ekipage klara för final

Bakom vinnarna följde Jüri Sokolovski med Elle’s Rapunzel (SWB sto f -20 e Diamant de Semilly-Cardento, uppf Annika Stomberg, äg Björn Lundgren) på andraplatsen och Joel Torstenson med CC Dalton DWB (DWB val f -20 e Dallas VDL-Diamant de Semilly, uppf Stutteri Carstensen, äg Munkedal Horses) som trea. Även Niklas Arvidsson och Pierre (KWPN val f -20 e Kannan JR-Indoctro, uppf H.J.C. Visser, äg Stall Niklas Arvidsson AB & Knut-Axel Nordenbelt) samt Emma Emanuelsson och Extraordinary Z (ZANG hingst f -20 e Extra-Cambridge, uppf A. Vullers, äg Stall Uppegården Rundcrantz & Sofia Rundcrantz) tog sig vidare.

Finalen avgörs under Gothenburg Horse Show den 24–28 mars 2027, då även världscupfinalerna står på programmet.

Det återstår ett kval till Lövsta Future Challenge Jumping Unga Hästar. Det rids i samband med Jönköping Horse Show vecka 44.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Senaste publicerat
Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym