Dressyr
19 juni 2024 11:29

Förlängd avstängning för ryttaren efter missade dopingkontroller

AvstängningDressyrryttaren Morgan Barbançon stängdes av från tävling efter att hon inte dykt upp i samband med dopingkontroller. Ryttaren överklagade ärendet till CAS – som nu förlänger avstängningen från tre till 18 månader istället. Ryttaren är därmed inte längre aktuell för OS i Paris.

Förlängd avstängning för ryttaren efter missade dopingkontroller
Morgan Barbançon och Habana Libre tävlar för Frankrike. Foto: Kim C Lundin

Den OS-satsande dressyrryttaren Morgan Barbançon stängdes av från tävling i april i år. Det var French Anti-Doping Agency som stängde av ryttaren efter att hon inte dykt upp i samband med de dopingtester som skulle tas. När ryttaren inte kunnat delta vid testerna vid tre tillfällen i rad ledde detta till avstängning. Nu rapporterar Eurodressage att idrottens skiljedomstol förlänger avstängningen med flera månader, vilket gör att ryttaren inte längre kan satsa mot OS.

Ska vara tillgängliga

Ryttare som befinner sig inom plats 300 på dressyrens världsrankning blir ombedda att berätta var de befinner sig någonstans och göra sig tillgängliga för testerna, som kan ske med kort framförhållning. Om personen inte dyker upp vid sina tester, vägrar att delta eller inte har en rimlig anledning till att inte delta vid testerna, kan detta få konsekvenser. Detta kan då leda till avstängning om ryttaren missar tre tester i rad.

Ryttaren menar att hon försökt meddela var hon befunnit sig varje dag. Hon hävdar att det funnits svårigheter med det system som användes där hon skickade information om sin exakta position, bland annat ska det ha varit problem med internetuppkopplingen. Hon menar att det blivit fel i systemet som inte registrerat hennes position. Bland annat när organisationen dykt upp hemma hos henne när hon försökt ange att hon istället befunnit sig på tävling utomlands och därmed missat testet.

”Förkrossad”

Ryttaren tog ärendet vidare och överklagade till idrottens skiljedomstol CAS, Court of Arbitration for Sport som tog upp frågan den 14 juni. CAS tog då beslutet att istället förlänga avstängningen från tre till 18 månader. Ryttaren kommer nu att vara avstängd från tävling från den 10 april 2024 till och med den 10 oktober 2025.

Ryttarens OS-dröm är därmed försvunnen och hon säger till Eurodressage att hon är förkrossad.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym