LGCT Stockholm51 internationella ryttare från 18 nationer med 112 hästar. Och dessutom unga hästar och ryttare. I dag börjar GCT på Stockholms stadion på allvar. Vi har alla länkar du behöver för att hålla dig uppdaterad.
Fredag på Stockholms stadion – allt om GCT-meetinget

Klockan 10.30 på fredagsförmiddagen startar första hoppklassen, en 1,30-hoppning för de unga hästarna, 7 år gamla, som de internationella ryttarna erbjuds att ta med sig.
Därefter är det U25-ryttarnas tur, följt av klasser för ponny och children.
De internationella ryttarna gör de första starterna i de femstjärniga klasserna lite efter klockan 16 på fredagseftermiddagen, då två 1,45-klasser står på agendan.
På fredagen är också mässområdet öppet.
Här finns länkar och fakta så att du kan följa med.
Alla internationella seniorryttare
Start- och resultatlistor
Totalställning, Longines Global Champions Tour
Totalställning, Longines Global Champions League
Arrangörens livesändning
Livesändning Expressen
Livesändning Discovery+
SVT:s sändningstider
Lördag 17 juni
14.50–17.45 SVT1/SVT Play
18.20–19.30 SVT2/SVT Play
19.30–21.15 SVT24/SVT Play
Söndag 18 juni
08.40–10.45 SVT1/SVT Play
13.15–16.15 SVT1/SVT Play
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på