ParasportFelicia Grimmenhag, Louise Etzner Jakobsson och Matilda Persson är nominerade i olika kategorier på Svenska Parasportgalan. Galan hålls i januari.
Hästtjejer kan prisas på parasportgala

Louise Etzner Jakobsson både som årets kvinnliga idrottare och som årets förebild. Felicia Grimmenhag och Matilda Persson är också nominerade i kategorin årets förebild där alla tre nominerade alltså är hästtjejer.
Louise Etzner Jakobsson tog två medaljer vid Em i paradressyr i Göteborg, det var också där Felicia Grimmenhag gjorde prestationerna som har lett fram till nomineringen. Matilda Persson är den första rullstolsburna att starta i ett travlopp.
Svenska Parasportgalan hålls söndagen den 28 januari i Stockholm. Vinnarna utses av en jury.
Parasportgalans webbplats med mer information.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på