Ridsport Play, Unghästbedömning
26 maj 18:02

Kolla klippen: Hopptopp och dubbeldiplom på Bollerup

Unghästtest 2025Lördagen bjöd på ett hopptoppande sto och söndagen avslutades med ett dubbeldiplom, rapport från unghästtest hos Österlens Hästvänner med filmer och intervjuer.

Kolla klippen: Hopptopp och dubbeldiplom på Bollerup
Delza Dey fick helgens högsta poäng som hopptalang och är uppfödd av Ulla-Britt Stödegård och Emelie Hugosson-Feldt. Foto: Kim C Lundin

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Österlens Hästvänner är föreningen längst sydöst ut i landet och föreningen anordnar traditionellt sina evenemang på Bollerups Naturbrukgsgymnasium med många frivilliga flitiga elever som funtionärer. Primus motor för hela testen är bedömningsledare Carola Johansson som håller i allt från anmälningar till resultatredovsining och en hel del till. Föreningens ordförande Örjan Larsson visar hästar och harvar banan i pauserna. Upptagningsområdet är Skåne samt en hel del hästar i träning hos lokala unghästutbildare.

Under lördagen var ridprovsdomare Anna Wilhelmsson Sahlin på plats och granskade de tio som valt att göra ridprov. Totalt 39 hästar, varv två 4-åringar, granskades av hoppdomare Susanne Axén och exteriör och gångartsdomare Marie Knutsson.

Det var en majoritet hopphästar med 26 stycken men det blev lika många hopp- som gångartsdiplom, sju vardera och ett dubbeldiplom för den importerade svarta skönheten Calluna Ballante. Testet dominerades av professionella visare och Team Axelsson hade tio hästar till visning lördag och söndag.

Domare Susanne Axén hoppdomare Marie Knutsson exteriör och gångartsdomare
Domare i färd med att leverera omdömen, till höger Susanne Axén hoppdomare och till vänster Marie Knutsson exteriör och gångartsdomare. Foto: Kim C Lundin

– Det har varit en hög lägstanivå med fina hästar och några toppar såklart, så är det ju alltid. Men det brukar ju vara att det är någon som inte är riktigt förberedd men vi hade lite av det här, kommenterade Marie Knutsson om intrycken från Bollerup.
– Det jag känner är att många gångartshästar har gått bra i hoppning. Det känns antingen att de har blivit bättre eller så är de bättre tränade. Det är inte så ofta där de vänder och vägrar och inte uppskattar hoppning utan nu det känns som alla går fin bjudning och sitt bästa utifrån sin förmåga. Det är färre än vanligt som bara hoppat för godkänt, konstaterade Susanne Axén.

För två hästar avbröts bedömningen av domarna då hästarna inte svarade och visningen inte fungerade som tänkt, dessa hästar kan visas vid ett senare tillfälle.

Bäst i test – hopp-i-topp med Delza Dey

Delza Dey (SWB sto 171 cm e Enelzkey SR u Donora e Van Gogh, uppf /äg Ulla-Britt Stövegård och Emelie Hugoson Feldt) visades av L stables, Örjan Larsson och Linn Björkman, med fina förtjänster och galopp för 8,5 och hoppning för 9/9 med totalt 51,5 poäng som hopptalang och 48 poäng och Klass I för sina gångarter.

– Hon var väldigt kraftfull, hoppade trevligt, med luft i språnget, hon hade många bra egenskaper för vad en hopphäst behöver såsom bra, kraftfull galopp, kommenterade Susanne Axén i en sammanfattning av stoet.

https://vimeo.com/1087575622

Ena halvan av uppfödarduon till Delza Dey Ulla-Britt Stövegård har lite rusch i telefonen idag så här dagarna efter att det skrällde till på Bollerup.
– Det är första gången på 22 år som jag visar en av mina egna uppfödningar som 3-åriging. Jag har en efter Dourkhan Hero också så jag får väl göra slag i saken och visa den med när det gick så här bra, säger en glad Ulla-Britt Stövegård som erkänner att hon var lite tagen efter att de 51,5 poängen trillade in i lördags.

Delza Dey har fått åka hem till till Karhult utanför Killeberg. Tanken är att hon ska betäckas och sedan ska Örjan Larsson med team visa henne på championatet i höst om tidsgränserna tillåter det.

Delza Dey (swb) Örjan Larsson
Delza Dey (SWB) fick 9/9 för sin hoppning och toppade unghästtesten på Bollerup. Foto: Kim C Lundin

– Jag vill så gärna ha ett stoföl efter henne även om jag tror att Delza kommer att trivas bäst under ryttare när hon har mognat. Det är en bestämd dam med temperament men min känsla är att hon kommer att gilla hopplivet, funderar Ulla-Britt Stövegård.

Hon delägde stoet Donora tillsammans med Helena Hugosson, de köpte henne gemensamt efter att ha konstaterat att stammen Van Gogh – No Limit var lite utöver det vanliga. Ulla-Britt hade seminerat sina ston nere hos Helena, ovanliga hingstar som bara fanns på fryst mestadels.

– Vi tog föl på henne och 2021 föddes valacken P. Zuprise Line efter Zambesi som Emelie Hugosson-Feldt tävlar nu, senast i Norrköping med fint resultat. Men han föddes från ett felläge och Donora tog sig inte det året. Året efter betäckte vi med Enelzkey SR som användes för andra året. Donora var dräktig och stod hemma hos mig för att föla.
– När det var dags att föla igen så var det åter problem, fölet låg upp och ner och jag ringde förtvivlat till Helena och fick konkreta råd om att gå in och försöka vända fölet och att det var bråttom. Helena sa rakt ut; du har 30 minuter på dig att rädda fölet.

I praktiken fick Ulla-Britt Stövegård till slut putta tillbaka fölet in i livmodern och vrida runt, hon och hennes man lyckades få runt fölet ett kvarts varv och hjälptes sedan åt att dra ut fölet med förenade krafter ungefär samtidigt som distriktsveterinärerna rullade in på gården, utringda av Helena på distans.

Delza Dey (swb) Örjan Larsson
Delza Dey med exteriör-sviten 8,5 / 8,5 / 8. Foto: Kim C Lundin

– Jag skakade, jag var så full av adrenalin. Det är en sådan pärs när du hamnar i ett sådant läge vid en fölning. Så Delza har alltid varit väldigt speciell för mig, hon kom till världen under dramatiska former men hon har en otrolig utstrålning och det har hon haft sedan hon var föl.
– Hon har härlig uppsyn, det är något speciellt med henne. Som uppfödare har jag, med årets föl om cirka två veckor, min nionde generation av egna hästar.
Nu är det flera som drar i henne men för Ulla-Britt krävs det ett riktigt bra bud för att sälja.
– Jag har hållit på så länge med denna hästen och det är något visst över henne. Jag kommer gråta blod den dagen hon lämnar mig, konstaterar hopphästuppfödaren Ulla-Britt Stövegård.

Bäst i test – drömgräns och dubbeldiplom för Calluna Ballante

Som nästsista häst svepte Calluna Ballante (Old sto 166 cm e Lord Europe u Cascaja e Sandro Hit, uppf  Stefan van den Elsen, äg  Bultarbo Gård) in och var en feminin kopia av sin far Lord Europe ( född 2016 e Lord Leatherdale). Hon fick 50,5 poäng, just över drömgränsen på 50 poäng, efter att fått en nia på typ och trav, dessutom hoppat så bra och med sådan geist att det även blev hoppdiplom efter hoppning för 8/ 8.
– Hon har varit den bästa, den mest kompletta med fin exteriör, fin lätthet i kroppen och fin rörelsemekanik och med ett vackert sätt att röra sig på, kommenterade Marie Knutsson.

https://vimeo.com/1087625127

Dubbeldiplom och bästa gångartspoäng blev det till Calluna Ballante (Old sto 166 cm e Lord Europe u Cascaja e Sandro Hit, uppf  Stefan van den Elsen, äg  Bultarbo Gård)

Ägarna är Bultarbo Gård, alias Åsa Romnäs och Stefan Persson, som dagen till ära åkt ner från sin gård i Skokloster, söder om Uppsala. En nätt tur på sju till åtta timmars nattkörning ör att få se sin häst som är i träning hos Team Axelsson i Slimminge.

Bultarbo Bård, uppfödare Stefan Persson och Åsa Romnäs
Bultarbo Bård, uppfödare Stefan Persson och Åsa Romnäs Foto: Kim C Lundin

– Calluna Ballante var vårt drömköp 2022, vi köper en drömhäst per år om det går. Uppfödaren Stefan van der Elsen driver Stoeterij Perle Ballante i belgiska Puurs. Hon har fem generationer elitstatspremieston att brås på och en stolinje med hingstproducenter. Vi köpte henne som föl efter att ha sett mamman Cascajas ännu unga avkommor, berättar Åsa Romnäs.
– Vi är fantastiskt glada, det var över förväntan med dubbeldiplom, även om vi hade hört i rapporterna härifrån att hon hoppade fint under träning.

Calluna Ballante
Calluna Ballante hade en härlig galopp. Foto: Kim C Lundin

Kanske är det morfar Sandro Hit och ännu mer morfars far Sandro som ger den goda hopptekniken och härliga framåtandan. Åsa och Stefan bedriver egen uppfödning hemma på gården men har nästan hälften av hästarna i träning och några ston för fölning i Skåne. Under blixtvisiten ska flera hästar besökas.
– Totalt med ridhästarna så har vi 24-25 hästar och runt tio av dem är i Skåne, fyller Stefan Persson i.

De egna uppfödningarna har prefixet BBG, efter gårdsnamnet, och förra året hade de fina framgångar med flera uppfödningar. Med så många hästar hade det kunnat vara en professionell verksamhet på heltid men nej, Åsa Romnäs arbetar som läkare en viss del av veckan medan Stefan Persson driver en byggfirma med utgång från gården.

Hästintresset är gemensamt och grundat på ett passionerat intresse. – Ja, vi lever ju för våra hästar, det betyder så mycket att se det här i verkligheten när Calluna gör unghästtest att det är värt alla mil. Planen för Calluna är at thon stannar i Skåne för mer utbildning och senare tävling nästa år. Vi vill gärna behålla hästarna ett tag och utbilda dem för att sedan sälja så vi verkligen vet vad som finns i dem. Nu ska vi åka och hälsa på ett av våra ET-föl som finns hos Blädde Gård här utanför Blentarp, berättar Åsa Romnäs.

Calluna Ballante
Calluna Ballante, vacker som en dag och hur cool som helst i ringen. Foto: Kim C Lundin

En trio hopphästar på 49,5 poäng

Det var hård konkurrens just under drömgränsen. Med 49,5 poäng som hopptalang och dagens näst bästa hopp-poäng med 8,5 / 9 placerade sig Ridges Lyra (77) (SWB sto 166 cm e Emerald van’t Ruytershof u Ridges Star (77) (SWB) e Ludwigs Champion, uppf /äg  Ingrid Persson). Lyra(77) gjorde hela familjen Persson på plats på läktaren riktigt stolta med rätta, ett härligt sto med högaktuell fader. Emerald van’t Ruytershof (BWP född 2004 e Diamant de Semilly) var mest använda hopphingst sett till presenterade hingstar ute i Europa födda 2022.

Ridges Lyra (77)
Ridges Lyra (77) högt över hinder. Foto: Kim C Lundin

Uppfödaren Rita Alisdotter har stått för många fina uppfödningar med prefixet Sweet och årets st från stofamilj F.2 var inget undantag. Med 8 / 9 i hoppningen gjorde Uriko-dottern Sweet Zoe (F. 2) (SWB sto 166 cm e Uriko (ex. Clooney) u Sweet Carisma (F. 2) (SWB) e Careful, uppf /äg Rita Alisdotter) ett fint test.

Sweet Zoe (f. 2) (swb) Camilla Axelsson
Sweet Zoe (F. 2) (SWB) med mycket luft under magen i sprången. Foto: Kim C Lundin

Uppfödaren Erica Andersson hade flera uppfödningar med, tre fyrbenta och så dottern Hanna Andersson som agerade visare assisterade i hoppningen av Johanna Wall och Anna Krügel. Totalt 49,5 poäng med 8 / 8 i hoppningen fick Ella Bonita EHE (SWB sto 171 cm e El Barone 111 Z u Sandro Girl EM (SWB) e Sandro Boy, uppf /äg Erica Andersson).

Ella Bonita Ehe (swb) Hanna Andersson
Ella Bonita EHE (swb) och Hanna Andersson lyssnar på omdömet efter avslutad visning. Foto: Kim C Lundin

Trångt strax under dressyrtoppen

Kjeldbjergs Vivienne Carina Bondesson
Kjeldbjergs Vivienne visad av Carina Bondesson. Foto: Kim C Lundin

Trots att det bara var 13 dressyrhästar till start blev fyra stycken 49+-poäng. En halv poäng bättre var det danskfödda stoet Kjeldbjergs Vivienne (DWB sto 170 cm e Vitalis u D’Avienna e D’Avie, uppf  Mette Hansen och Kim Mark, äg  Saxtorps Hästklinik AB och Carina Bondesson). En mycket modern stam och med en nia för typ och trav, diplom och totalt 49,5 poäng. Hon visades av sin delägare Carina Bondesson, till vardags dressyrryttare- och tränare samt domare, som med rätta var mycket förtjust i sin fuxdam.

Kjeldbjergs Vivienne Carina Bondesson
Carina Bondesson med sin framtida stjärna Kjeldbjergs Vivienne. Foto: Kim C Lundin
Javivann (swb) Hanna Nilsson
Javivann (SWB) i 9-mässig trav visad av Hanna Nilsson Foto: Kim C Lundin

Flotte valacken Javivann (SWB valack 169 cm e Jovian u Benicia e Belissimo M, uppf /äg Anna Barnestam Olsson) slutade på 49 poäng och fick nior för både trav och galopp. Fadern Jovian tog i helgen brons i det danska mästerskapet. Detsamma slutade stoet Vena (SWB sto 168 cm e Santos u Wilhelmientje e Wolkentanz I, uppf /äg Lena Nyström) på, även hon glänste i både trav och galopp. Hon är från fadern Santos (Old född 2018 e Secret – Blue Hors Don Schufro) första årgång.

Vena Matilda Wilhelmsson
Vena i lösgalopp visad av Matilda Wilhelmsson Foto: Kim C Lundin

Tredje och sista 49-poängaren med gångartsstam var även han kommen från sin faders första årgång. Mefistofeles (SWB valack 175 cm e MSJ Q u Miss Dior (F. 2) (SWB) e Belissimo M, uppf  Lena Nyström och Camilla Lindberg, äg  Millkon AB) är efter MSJ Q ( född 2018 e Quantensprung – Bordeaux) och landets enda avkomma. Även om hans namn inte är bekant och det var en ung hingst så var chansningen kanske inte så stor med att betäcka med hono. Nog ringer det säkert en klocka när mormor är Gesina (Old f -05 e Sir Donnerhall I – Blue Hors Don Schufro), legendarisk mamma till For Romance I och II, stoet Fasine och mamman till MSJ Q som helt opretentiöst heter Best of All. Kanske Tysklands bästa möderne i produktion hos stuteri Mount St John som leds av Emma Blundell.

Domarråd mitt i säsongen

Domarna Susanne Axén och Marie Knutsson skickar med lite råd till de som ska visa sina hästar i de återstående testerna eller på eftersäsongen.
Susanne Axén manar till eftertane med träningen av den unga hästen.
– Det går ju inte att överträna dem precis på slutet. Att du har tagit ut för mycket eller att du vill så mycket så att det kanske händer något, till exempel i hoppning att de har rivit hårt och då kan de helt plötsligt bli osäkra och så blir det inte alls det resultatet du haft hemma.
– Vissa år har vi haft hästar som varit väl tunna men i år är det snarare åt andra hållet, nästan välgödda.
Marie Knutsson ger alla rådet att lägga upp en plan.
– Det är väldigt viktigt att hästarna är väl förberedda, att de har varit borta innan och åkt transport innan. Det tycker jag är jätteviktigt, så att hästen är lugn. Sen är det väldigt viktigt att visarna håller sig lugna, så att man inte varvar upp.
– Jag tycker att de hästarna, man ska jobba dem försiktigt såklart. Men om man har gjort alla delmomenten hemma med jämna mellanrum under en lång tidsperiod så läser man ju av om hästen blir för trött när den gör alla momenten. Den måste alltså ha gjort alla momenten tidigt under våren.
– Du har en långtidsplanering på ditt arbete med den unga hästen så att du börjar med lite och sen gör det ofta.

Susanne Axén hoppdomare
Susanne Axén förmedlar sina intryck. Foto: Kim C Lundin

Som domare är de helt beroende av att föreningarna har tillräckligt många kunniga och engagerade funktionärer.
– Jag tycker att det är väldigt viktigt att man håller de funktionärerna på de olika platserna nöjda. På de platser jag har varit i år så har funktionärerna gjort ett jättebra jobb, alltså jätteduktiga. Här på Bollerup har de  fördelen av att ha elever från skolan som funktionärer och på de andra platserna så är det ofta samma gamla gäng som sliter på, konstaterar Marie Knutsson.
– Där tycker jag personligen, eftersom jag själv jobbar på skola och med elever, att man måste uppmuntra dem och tacka dem för det är viktigt med uppmuntran. För dem kan det vara stort att vara med på unghästtest i ringen, menar Susanne Axén, lärare på Vreta Naturbruksgymnasium.

Marie Knutsson exteriör och gångartsdomare
Marie Knutsson lyssnar på sin kollega efter att ha gett sina synpunkter. Foto: Kim C Lundin

Resultat Österlens Hästvänners unghästtest, 24-25 maj 2025

Hästar med minst 77,5 procent.
R = SWB-stoet kvalificerad för Riksutställning
C = hästen kvalificerad till 3-årschampionat
* = hästen har uppnått poäng för årgångschampionat, men är ej grundregistrerad i SWB och därmed inte kvalificerad
FT = Fälttävlanstalang, RT = Ridhästtalang, Godk. innebär genomfört ridprov Ej utfört ridprov

DRESSYRTALANGER
Samtliga med 47 poäng eller mer
Calluna Ballante (Old sto 166 cm e Lord Europe u Cascaja e Sandro Hit, uppf  Stefan van den Elsen, äg  Bultarbo Gård) 9 8,5 7,5 8 9 8,5 = 84,2% Diplom FT RT Ej utfört *
Kjeldbjergs Vivienne (DWB sto 170 cm e Vitalis u D’Avienna e D’Avie, uppf  Mette Hansen och Kim Mark, äg  Saxtorps Hästklinik AB och Carina Bondesson) 9 8,5 7 8,5 9 7,5 = 82,5% Diplom   Ej utfört *
Mefistofeles (SWB valack 175 cm e MSJ Q u Miss Dior (F. 2) (SWB) e Belissimo M, uppf  Lena Nyström och Camilla Lindberg, äg  Millkon AB) 8,5 8,5 7,5 8 8,5 8 = 81,7% Diplom  RT Ej utfört C
Javivann (SWB valack 169 cm e Jovian u Benicia e Belissimo M, uppf /äg Anna Barnestam Olsson) 8 8 7 8 9 9 = 81,7% Diplom  RT Ej utfört C
Vena (SWB sto 168 cm e Santos u Wilhelmientje e Wolkentanz I, uppf /äg Lena Nyström) 8,5 7,5 7 8 9 9 = 81,7% Diplom   Godk. R C
Pearl’s Glamourdame (SWB sto 168 cm e Glamourdale u Pearl e Blue Hors Future Cup, uppf /äg Siw Jarleman och Jörgen Jarleman Elers) 8,5 8 7 8 8,5 8,5 = 80,8% Diplom   Ej utfört R C
Delza Dey (SWB sto 171 cm e Enelzkey SR u Donora e Van Gogh, uppf /äg Ulla-Britt Stövegård och Emelie Hugoson Feldt) 8,5 8,5 8 6,5 8 8,5 = 80% Klass I FT  Ej utfört
Sweet Zoe (F. 2) (SWB sto 166 cm e Uriko (ex. Clooney) u Sweet Carisma (F. 2) (SWB) e Careful, uppf /äg Rita Alisdotter) 8,5 9 7 8 7,5 8 = 80% Klass I FT RT Ej utfört
Glamourize AD (SWB sto 167 cm e Glamourdale u Visualize AD (SWB) e Vitalis, uppf /äg Aspnäs Dressage AB) 8 7,5 7,5 7,5 8,5 8,5 = 79,2% Diplom  RT Ej utfört
Dancing Queen (Westf sto 173 cm e Dynamic Dream u Daisy e Daily Deal, uppf  Erika Oezel, äg  Hanna Lindeblad) 8 8 7,5 8 8 8 = 79,2% Klass I   Ej utfört
Ridges Lyra (77) (SWB sto 166 cm e Emerald van’t Ruytershof u Ridges Star (77) (SWB) e Ludwigs Champion, uppf /äg Ingrid Persson) 8,5 8 7,5 7,5 7,5 8 = 78,3% Klass I FT RT Ej utfört
Ella Bonita EHE (SWB sto 171 cm e El Barone 111 Z u Sandro Girl EM (SWB) e Sandro Boy, uppf /äg Erica Andersson) 9 8,5 7 6,5 8 8 = 78,3% Klass I FT  Ej utfört

HOPPTALANGER
Samtliga med 47 poäng eller mer
Delza Dey (SWB sto 171 cm e Enelzkey SR u Donora e Van Gogh, uppf /äg Ulla-Britt Stövegård och Emelie Hugoson Feldt) 8,5 8,5 8 8,5 9 9 = 85,8% Diplom  FT  Ej utfört R C
Calluna Ballante (Old sto 166 cm e Lord Europe u Cascaja e Sandro Hit, uppf  Stefan van den Elsen, äg  Bultarbo Gård) 9 8,5 7,5 8,5 8 8 = 82,5% Diplom  FT RT Ej utfört *
Sweet Zoe (F. 2) (SWB sto 166 cm e Uriko (ex. Clooney) u Sweet Carisma (F. 2) (SWB) e Careful, uppf /äg Rita Alisdotter) 8,5 9 7 8 8 9 = 82,5% Diplom  FT RT Ej utfört R C
Ridges Lyra (77) (SWB sto 166 cm e Emerald van’t Ruytershof u Ridges Star (77) (SWB) e Ludwigs Champion, uppf /äg  Ingrid Persson) 8,5 8 7,5 8 8,5 9 = 82,5% Diplom  FT RT Ej utfört R C
Ella Bonita EHE (SWB sto 171 cm e El Barone 111 Z u Sandro Girl EM (SWB) e Sandro Boy, uppf /äg Erica Andersson) 9 8,5 7 8 8 8 = 80,8% Diplom  FT  Ej utfört R C
Skorphults Cheryl (Old sto 166 cm e Conthargos u Skorphults Chelsea e Elvis ter Putte, uppf /äg Skorphults Hästar AB) 8 8 7 8 8 8 = 78,3% Diplom    Godk.
Valett K (SWB sto 165 cm e Gamelus R (G.Amelusina R53) u Pandora S (SWB) e Spender S (SWB), uppf  Kristina Isakson Knapp, äg  Julia Fastegård) 8 7,5 7,5 7,5 8 8,5 = 78,3% Diplom    Ej utfört
Ophelia (SWB sto 165 cm e Dakar u Nakajima e Cardento, uppf /äg Ann Arvidsson och Felicia Gårdlund) 8 7,5 8 7,5 8 8 = 78,3% Klass I    Ej utfört

Länk till officiellt resultat med HELA resultatlistan

Fakta

2025 års Fakta om klassindelning vid unghäst- och ridhästtest samt kvalväg till championaten

Uppdaterad 2025-05-31, version 3

Vad betyder klassindelningen respektive FT och RT?

Hästarna delas in i två kvalitetsklasser och de som får mindre än 45 poäng får ingen klasstilldelning alls. Max poäng för respektive disciplin är 60 poäng då det ges sex betyg per disciplin varav fyra är gemensamma med typ, HHB (=huvud/hals/bål), extremiteter och galopp. Dressyrstammade hästar värderas dessutom utifrån sin skritt och trav medan hoppstammade häst värderas från löshoppningsbetyget i teknik (LHtek) respektive temperament och inställning (Temp). Alla visade hästar får en värdering i samtliga åtta betyg och det finns numera ett litet fåtal individer som får diplom i båda disciplinerna.

  • Diplom – Lägst 78,3 % (47 poäng), ingen delpoäng under 7 i aktuell gren
    • lägst 8 poäng i minst två gångartsbetyg och lägst 8,0 i genomsnitt i de tre gångartsbetygen, som lovande dressyrhäst. *) höjda krav till säsongen 2025.
    • lägst 8 poäng i båda hoppbetygen, som lovande hopphäst
    • Det finns inget krav på att hästen ska ha genomfört ridprov, slopades införs säsongen 2024.
  • Klass I Lägst 75,0 % (45 poäng) som lovande dressyr- eller hopphäst
  • Talangtitel delas ut till:
    • FT – fälttävlanstalang, minst diplom i hoppning(>=47 poäng som hopptalang) och klass I i gångarter (>=45 poäng)
    • RT – ridhästtalang, minst 22 poäng exteriört (Typ, HHB, Ext) samt minst 7 i alla bedömningspunkter (även för alla poäng i gångarter resp. hoppning) (det innebär 43 eller fler poäng där något exteriörbetyg behöver vara över 7). Det finns inget krav på att hästen ska ha genomfört ridprov.

Vilka går vidare till 3-årschampionaten

De 3-åriga hästarna har chans att gå vidare till disciplinvisa finaler som arrangeras i samband med SWB Equestrian Weeks under tidig höst. Nytt för 2024 var att varken de dressyrstammade eller de hoppstammade reds i finalen, ett beslut taget av SWB:s styrelse som en reaktion på en då pågående utredning kring en unghästutbildare. Samtidigt har även kravet på godkänt ridprov för att en häst ska få diplom på unghästtest tagits bort. Det fick till följd att endast cirka 40 procent av landets visade unghästar gjort ridprov jämfört med ett snitt på runt 80 procent de senaste tio åren.

Hopp- respektive dressyrfinal
Kvalificering till final sker via SWBs unghästtest för 3-åriga hästar.
Följande krävs:

  • Diplom och minst 48 poäng (80%) totalt i aktuell disciplin.
  • Rikssto: Ston som uppfyller ovanstående är automatiskt
    kvalificerade till Rikssto.
  • SWB Stallion Trophy: Hingstar, även grundregistrerade i andra förbund än SWB, kan antingen kvalificeras via de
    allmänna reglerna (se ovan) eller genom att de har genomfört SWBs
    bruksprov och uppnått godkännandenivå Premierad innevarande
    år.

Ridhästtest

Vad innebär de olika varianterna på ridhästtest?

Ridhästtestet är öppet för alla 4-åriga hästar samt 5-åriga ston som haft föl som 4-åring. I anslutning till Ridhästtestet finns också ”Öppen klass”, där äldre hästar får delta i valfritt visningsalternativ. Ridhästtestet innebär att du som ägare kan få hästens exteriör, gångarter och hoppförmåga bedömd och beskriven.
Om hästen visats vid Unghästtest (3-årstest t.o.m 2018) som 3- eller 4-åring kan du välja vilket av de tre olika visningsalternativen(se alternativ nedan) du vill visa din häst i. Vid det exteriöra momentet visas hästen vid hand och vid gångartsmomentet under ryttare. När det gäller hoppmomentet kan ägaren välja om hästen skall visas i löshoppning eller under ryttare. För att kunna kvala till årgångsfinal i hoppning och Breeders Trophy på SWB Equestrian Weeks ska hästen visas under ryttare. För de äldre hästarna som går ”Öppen klass” gäller inte kravet på att ha visats vid Unghästtest/3-årstest för att få välja visningsalternativ.

De tre visningsalternativen vid Ridhästtest:
1. Allsidigt Uppsutten hoppning : Öppet för alla hästar  –  Mankhöjdsmätning och ID-kontroll – Exteriörbedömning – Gångarter under ryttare – (Hoppinriktat)
1. Allsidigt Löshoppning: Öppet för alla hästar  –  Mankhöjdsmätning och ID-kontroll – Exteriörbedömning – Gångarter under ryttare – (Gångartsinriktat)
2 A. Hoppning: Endast för hästar som genomfört SWBs Unghästtest och äldre hästar i ”Öppen klass”  – Mankhöjdsmätning och ID-kontroll – Exteriörbedömning – Hoppning under ryttare
2 B. Gångarter: Endast för hästar som genomfört SWBs Unghästtest och äldre hästar i ”Öppen klass”    – Mankhöjdsmätning och ID-kontroll – Exteriörbedömning – Gångarter under ryttare

För att kunna genomföra alternativen 2A eller 2B måste hästen ha visats på det generella unghästtestet eller genomfört den bedömningen vid ett ridhästtest alternativ 1. Det är tillåtet att göra unghästtest och sedan ridhästtest under samma säsong.

Klassindelning

Hästarna delas in i två kvalitetsklasser och de som får mindre än 7,4 poäng som gångartstalang eller 7,5 poäng som hopptalang får ingen klasstilldelning alls.

  • Diplom – ingen delpoäng under 7 i aktuell gren eller i exteriörbetygen
    • Hopptalang lägst 8,0 poäng (79,5 %)
    • Dressyrtalang lägst 7,8 poäng (77,5 %)
  • Klass I
    • Hopptalang lägst 7,5 poäng (74,5 %)
    • Dressyrtalang lägst 7,4 poäng (73,5 %)

Vilka går vidare till 4-årschampionaten

De 4-åriga hästarna har chans att gå vidare till disciplinvisa finaler som arrangeras i samband med SWB Equestrian Weeks under tidig höst.

Kvalificering för hopphästar kan ske antingen via SWB:s Ridhästtest eller genom minst tre felfria grundhoppningar i 1,00 hoppning, eller separata klasser endast öppna för unghästar. Kvalificerade via SWB:s ridhästtest för 4-åriga hästar är de hästar som uppnått hoppbetyg 8,0 dvs summan av betygen för uppsutten hoppning och temperamentsbetyg uppsutten hoppning, delat med två. Inget hoppbetyg får vara under 7.

För gångartstalanger är det likartade regler. Kvalificering kan ske antingen via SWBs Ridhästtest eller via fem regionala kvalificeringstillfällen. Kval via SWBs Ridhästtest för 4-åriga hästar till SWB Equestrian Weeks är säkrat för hästar som uppnått gångartspoäng 8,0 och den räknas ut som summan av betygen för skritt, trav, galopp och temperamentsbetyg gångarter, delat med 4. Inget av
gångartsbetygen kan vara under 7.

SWB Stallion Trophy: Hingstar kan antingen kvalificeras via de
allmänna reglerna (se ovan) eller genom att de har genomfört SWBs
bruksprov och uppnått godkännandenivå Premierad innevarande
år. Det kan vara förändring av reglerna på gång då informationen hos SWB är borta och endast cirkelreferenser återstår, 2025-05-31 .

Kvalplatser för dressyrhästar

Värt att notera är att flera av de kvalplatser med ridhästtester krockar kalendermässigt med de konventionella regionala kvalificeringstävlingarna vilket gör det svårare för de som både vill visa på ridhästtest och öva genom att starta i en kvalificeringstävling.

Ridhästtester
11 maj SWB Örebro
19 maj SWB Gotland
24–25 maj Gävleborgs Hästavelsförening
25 maj Södermanlands Hästavelsförening
29–30 maj SWB Mälardalen
8 juni Västerbottens Hästavelsförening
14 juni Norrbottens Hästavelsförening

16-17 augusti, UHT- & RHT, Ädla Hästen
23 augusti SWB Dalarna
29–30 augusti SWB Östergötland
30 augusti SWB Kronoberg
30 augusti SWB Malmöhus
30–31 augusti Halländska Hästavelsföreningen
31 augusti SWB Wermland
6–7 september SWB Norra Skåne
7–8 september Österlens Hästvänner
Häst får endast visas vid ett ridhästtest per år.

Regionala kvalificeringstävlingar
22–24 augusti Falu Ryttarsällskap
30 augusti Alingsås Ryttarsällskap
7 september Enköpings Ryttarförening
7 september Stävie Ryttarsällskap
15 september Föreningen Mantorpryttarna

Expandera

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym