Sadelfast13-årige London 52 har gått flera mästerskap med sin ryttare Laura Collett, vunnit lagguld på OS och i maj tog de hem den åtråvärda segern i femstjärniga Badminton. Under hösten vilar sig valacken i form, och när han sätts igång igen är det tradition att han bjuder på en riktig show - missa inte klippet där det verkligen spritter i kroppen.
Fälttävlan, Ridsport Play
28 november 2022 11:27
Kolla klippet: Badmintonvinnarens lyckosprång

Laura Collett och London 52 på OS i Tokyo, där de tog ett lagguld.
Foto: FEI/Christophe Tanière
Det har blivit en vana i brittiska Laura Colletts stall, att samlas på ridbanan för att se London 52 (HOLST val f -09, e Landos-Quinar Z, uppf Ocke Riewerts) ta sina första språng efter vilan. Han piper och bockar, och att hans ryttare sitter kvar i krumbukterna är imponerande – se klippet här nedan, och glöm inte att sätta på ljudet.
Visa detta inlägg på Instagram
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på