InternationelltI helgen gjorde Patrik Kittel Grand Prix-debut med ett 11-årigt sto som funnits i stallet i flera år - Kittel har nu tagit över tyglarna efter sin fru, Lyndal Oatley.
Kolla klippet: GP-seger för Kittel med ny häst

Det handlar om Dante’s Herzchen (HANN sto f -14, e Dante Weltino-Hochadel, uppf Ilse Knief-Meyer, äg Andrew & Carol Oatley), som Lyndal Oatley – gift med Patrik Kittel – ridit upp till trestjärnig Grand Prix.
I helgen gjorde stoet debut med Kittel i sadel, i en nationell Grand Prix i Tyskland. Det blev seger direkt för det nya ekipaget, då de toppade klassen med sina 73,36 procent.
Lyndal Oatley skriver i sociala medier att stoet ”behöver en mer erfaren ryttare”, och att det därför nu blir Kittel som tar över tyglarna. Med Oatley har Dante’s Herzchen gjort ett fåtal internationella starter, bland annat i Aachen i mars förra året där ekipaget var tvåa i küren med dryga 76 procent.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på