9 oktober 06:00

Kvalificerade hopphästar och ekipage till Elmia

Elmia 2017Nu finns listor ute över kvalade hästar, ryttare och ekipage i hoppning till Elmia Scandinavian Horse Show. Alla kvalificerade hittar du här.

Kvalificerade hopphästar och ekipage till Elmia
Både Dylan N 1312 och Stephanie Holmén är kvalade till Elmia (arkivbild). Foto: Roland Thunholm

Elmia Scandinavian Horse Show har lagt ut listor över vilka hästar, ryttare och ekipage som är kvalade i hoppning under deras evenemang 25-29 oktober.

Här presenteras de kvalificerade. Det kan finnas reserver som går in och tar platser till exempel när ryttare är dubbelt kvalificerade i klasserna. För fullständiga listor gå in och titta på Elmia Scandinavian Horse Shows hemsida.

Ryttare anslutna till Lövsta Future Challenge U25

Malin Ahlqvist
Emma Falk
Sissela Smith
Alice Tapper
Emelie Stenman
Jennifer Jonsson
Wilma Sofia Ekestubbe
Victoria Wallenstam
Mikaela Gustaphson
Cornelia Rylén
Anna Persson
Emelie Överlien
Julia Nyberg
Hedda Wallin
Rebecca Hallberg Fisher
Malin Carlbäck
Karolina Kielbasa Borgström
Filip Ågren

Kvalade ekipage – Juniorer och Young Rider, Runstens Ungdoms Grand Prix

Direktkvalificerad:
Cajsa Soberon- Cornelia

Juniorer:
Janelle Larsson- Staralme Esc Z
Wilma Marklund- Carlogero
Ottilia Lundgren- Ti Quenta B
Michelle Cranning Hillgren- Udermus
Wilma Marklund- Consensso Corte
Nellie Berntsson- High Hope
Vendela Lindestam- Geena Davis
Clara Lindgren- Naomi
Julia Hallberg- Rolex
Stina Efraimsson- Dana
Ebba Kewenter- Cickdown

Young Rider:
Mikaela Gustaphson- Cum Laude 5
Alice Tapper- Doge Dogelito
Jennifer Jonsson- Qlara
Viggo Björklund- Vincero
Hedda Wallin- Eumosa
Emma Falk- Snowball
Emelie Hugoson-Feldt- Turmalin 1202
Stella Röhlcke- Crimson
Alva Häger- Quentin de Capriol S

Kvalade ekipage – Suxbox Ponny Cup

Kategori B:
Alicia Jönberg- Amelia
Ebba Danielsson- Parc Chit Chat
Ellen Selin- Zafir
Linn Arvidsson- Sting´s Yaris
Cornelia Wallenborg- Stald Fox’s Mr Fox
Filippa Heldemar- Miclas Cookie
Lilly Landgren- Munsboro Hyland
Julia Andersson- Magneto Sprite
Meja Wikström- Munsboro Toffee Pop

Kategori C:
Mathilda Bohlin- Top Silvio Hästak
Ellen Johansson- Rock On Sally
Ebba Danielsson- Smithstown Toodles
Wilma Hallberg- Yes To Carrots
Ebba Danielsson- April is full of Surprises
Thea Gånehed- Woodfield Night Light
Izabelle Stolth- Steel Flight
Zamantha Svensson- Sputnik
Alva Hjort- Munsboro Hawk Eye

Kategori D:
Filippa Hellström- Carnhill Clover Lass
Erik Nordström- Flammabyggets Hamlet
Cora Sidney Hirn- Miskaun Harvey
Ingrid Ravik- Attyrory Bye Bye Love
Philip Svitzer- Zabrino
Kajsa Björe- Bright Eyes
Lisa Nyhus- Dunally Black Jack
Frida Karlsson- Tinnerath Lad

Kvalificerade seniorer

Direktkvalificerade ryttare:
Magnus Jacobsson
Stephanie Holmén
Peder Fredricson
Jacob Hellström

De 25 högst rankade seniorryttarna:
Henrik von Eckermann
Peder Fredricson
Douglas Lindelöw
Rolf- göran Bengtsson
Malin Baryard Johnsson
Angelie von Essen
Stephanie Holmén
Petronella Andersson
Irma Karlsson (LFC)
Robin Ingvarsson
Niklas Arvidsson
Jonna Ekberg
Helena Persson
Erika Lickhammer
Alexander Zetterman
Fredrik Jönsson
Evelina Tovek (LFC)
Angelica Augustsson Zanotelli
Stina Lilje
Jörgen Larsson
Nicole Persson
Linda Heed
Karin Martinsen (LFC)
Alexandra Eriksson
Matilda Pettersson
Victor Melin
Niklas Jonsson

Kvalificerade ekipage Volkswagen Rising Star 2017

Direktkvalificerade:
Mia Granström – Hoppsan Hedvig Gudesjö
Hanna Hendelsson – Tanja
Frida Grinbaum – Celina
Maria Sedvall – Calippo
Kajsa Ryder – Bäckatorps Amazing Playboy
Kajsa Björe – Little Grace
Izabella Bosäter – Spice Girl
Stella Wingefors – Parcia AL (45) (SWB)
Julie Carlberg – Elegance CC
Felicia Lång – Third Time Lucky
Bea Persson – Contino
Jennikka Päivinen – Mantovani
Wilma Petersson – Enzo
Andrea Blixt – Diamonds Black Girl
Emelie Hansson – Her Heiress
Kajsa Ryder – Toto (SWB)
Max Sillfors – Lasiano
Felicia Gårdlund – Wildcat

Kvalificerade ekipage:
Wilma Hector – Lupicoeur 2
Anders Wingqvist – Eclipse W
Sandra Ottosson – Rocki Top QT
Ellen Gorgiev – Constanza Rose
Jonna Väntönen – Sharp Caribia W
Aleksandra Ekelund – Competent
Julia Svärd – Mithril (SWB)
Christine Löfgren – Melka
Ida Nilsson – Falabama II S
Jacqueline Vesterlund – Dubai
Rebecka Rönningberg – Luigi Van Overis Z
Linda Persson – Cappuccino
Cassandra Heiskanen – Port Ellen
Carla Peterson – Step Up S
Cajsa Olsson – Blackberry
Johanna Ekelund – Wanna Have H.E
Sofie Jacobsson – Lavechia
Matilda Carlson – Poetica
Andrea Sjöqvist – Elina MB
Charlotte Stenström – O´Bama
Moa Claesson – In Loco
Maja Johansson – Jagger (SWB)
Ulrica Frank – Silly Maro FB
Stella Wingefors – Precious Dream
Wilda Asper – Bacardi (SWB)
Jill Borgström – Nicolette
Paulina Stjernholm – Eyeqatcher
Therese Thor – Minelli
Sandra Eskilheed – Zenith
Erika Lindfelt – Stardust S
Hilda Gustavsson – Tolerance
Daniella Wennström – Trust de la Besace
Linn Claesson – Curry
Evelina Lindqvist – Mandrake
Frida Sigurdsson – Fidei Defensor
Maja Williamsson – Colbert Q
Hilma Bawelin – Verolin
Frida Sigurdsson – Voilà G
Johanna Järdemar – Cadenza
Hilma Hansback – Chacco´s Red Hot Chili
Ebba Thalin – Life is Crazy
Evelina Siverholm – Rubin II
Isabelle Franzetti – Dirty Cam JW
Celicia Jansson – Broker’s Brooklyn
Linnea Andersson Fuller – Guido ASK

Wild Card:
Rebecca Lagin- Horsewealth Gracieux Noir

Kvalificerade 7- åringar Elmia Scandinavian Horse Show 2017

De 13 högst rankade hästarna på SvRf´s ranking:
Decurio
Certina M
Stardust
Mama Mia (SWB)
Prince Nandor (SWB)
Aeyla (SWB)
Balisco Line
Joyful (12) (SWB)
Dylan N 1312 (SWB)
Envalira des Dames
Sir Liberty (SWB)
For Killy
Chaploon

De 10 högst rankade seniorryttarna får ta med sig en 7-årig häst:
Henrik von Eckermann
Peder Fredricson
Douglas Lindelöw
Rolf-Göran Bengtsson
Malin Baryard Johnsson
Angelie von Essen
Stephanie Holmén
Petronella Andersson
Irma Karlsson (LFC)
Robin Ingvarsson

Kvalade hästar till Kellfri 4-års Championat 2017

Alonzo (Anna- Clara Pettersson)
Copernicus (Peter Bengtsson)
Unic Hästak (Py Jägerden)
Zilenzia (Elin Jansson)
Linus (Sandra Jacobsson)
La Petite Fleur (Charlotte Röhfors)
Chamarel YS (Gabrielle Young Shong Petersson)
Sixten DM (Nils Stridh- Svensson)
Ike 1348 (Victoria Almgren)
Skorphults Vieny Z (Malin Sjögren)
Ulla Bella Hästak (Royne Zetterman)
Diarados Gina (Ebba Berglöf)

Kvalade ekipage – Equalityline Children Challenge

Felicia Lång- Third time lucky
Sandra Wenlöf- Only De Cavaliara
Emma Johansson- Noveau
Felicia Lång- Fonda
Samuel Smith-Inello Van Den Bosrand
Emma Johansson- Elm Rose
Johanna Carlbom- Garanti Hästak
Nova Smedberg- Chiandor
Beata Hermelin- VDL Titanic
Emma Ottosson- Quite May
Arvid Dahl- Oceanhill Coolio
Ellen Johansson- Curra Clover Flight
Lucas Arvidsson- Ginde van ‘t Gestelhof
Lucas Arvidsson Aquad´or
Vilma Höglund- Lento 6

Hingstar Online

Just nu 124 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar