Hoppning
30 april 15:57

Marcus Ehnings VM-fyra död

InternationelltHan har gjort flera världscupfinaler och blivit fyra i lag på VM. Nu är skimmelhingsten död.

Marcus Ehnings VM-fyra död
Marcus Ehning och Cornado NRW världscupfinalen 2018. Foto: Roland Thunholm

Det är flera internationella medier som berättar att Cornado NRW (WESTF hingst f -03 e Cornet Obolensky-Acobat, uppf Schulze-Averdiek Antonius, äg Nordrhein-Westfälisches Landgestüt) är död.

Tillsammans med tyske världsryttaren Marcus Ehning blev han fyra i lag på VM 2014 och startade tre världscupfinaler. Ekipaget vann också flera femstjärniga Grand Prix-hoppningar och världscupkval.

Han väckte en del uppmärksamhet när han de sista åren i sin karriär tävlade med bara ett öga.

Skimmelhingsten slutade att tävla 2021 och har också använts i avel som godkänd i flera förbund. Han har bland annat 20 godkända söner och flera avkommor på hög nivå, bland annat Cool Feeling som har gått både unghäst-VM och världscupfinal.

Det ska ha varit någon form av tumörsjukdom som till slut gjorde att han inte längre kunde leva ett smärtfritt liv.

”Vi förlorar inte bara en extraordinär toppatlet och hingst med honom, utan också en stark hingstpersonlighet,” skriver ägarna på sin webbplats.

Cornado blev 23 år gammal.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym