Legendariska tävlingshästarTre OS-guld. Ett VM-guld. Två EM-guld. En seger i världscupfinal. La Biosthetique Sam FBW och hans ständige partner Michael Jung, Tyskland, blev legendarer redan under sin aktiva tid. Här kan du se tillbaka på valackens makalösa karriär i bilder och filmer.
Mesta mästaren La Biosthetique Sam FBW

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.
Redan prenumerant?
Aldrig skapat ett digitalt konto?
La Biosthetique Sam FBW (val f 2000 e Stan The Man xx-Heraldik xx, uppf Günter Seitter) och Michael Jung har för alltid skrivit in sig i ridsportens historieböcker.
Han har en speciell personlighet och är en väldigt god vän till mig. Jag tror inte det finns någon bättre häst. Michael Jung om La Biosthetique Sam FBW.
Ekipaget är enligt FEI det enda som har varit regerande världsmästare, Europamästare och olympiska mästare i fälttävlan samtidigt.
Jung och ”Sam” blev ett ekipage när valacken var sex år och inledde sin karriär med medalj på unghäst-VM. 2010 blev det VM-guld i Kentucky, se film från terrängen där nedan.
VM i Kentucky, USA, 2010.
2011 blev det dubbla guld på EM i tyska Luhmühlen och på OS i London 2012 tog ekipaget dubbla guld på Michael Jungs 30-årsdag. I London snuvade ekipaget svenska Sara Algotsson Ostholt på guldet. Algotsson Ostholt var i ledning inför den avslutande banhoppningen och startade sist. Ett nedslag på allra sista hindret gjorde att guldet gick till Jung medan svenskan tog silver.
Blivit frimärke
Michael Jungs beskrivning av sin tävlingspartner genom åren har varit ett återkommande ”awsome”. Det var någon form av grus i ägarskapet kring hästen som fördes bort av en delägare en period. Detta löste sig och 2011 gick bland annat tyska olympiska kommittén in som delägare av valacken.
I Jungs hemstad Horb är man så stolta över ekipaget att borgmästaren för några år sedan ordnade så att det lanserades ett frimärke med Michael Jung och La Biosthetique Sam.








Michael Jung och La Biosthetique Sam FBW har också dubbla guld från EM på hemmaplan Luhmühlen 2011, seger i världscurpfinalen 2009, lagsilver från OS 2016 och individuellt brons från EM 2009 på meritlistan.
Ekipaget har också vunnit klassikerna Badminton och Burghley. Se film från andraplatsen i Badminton 2013 nedan.
Badminton 2013..
Badminton 2016.
Ekipagets framgångar var starkt bidragande orsak till att Michel Jung länge toppade världsrankningen.
I en intervju med Ridsport 2014 berättade Michael Jung att det bästa ”Sam” vet är att tävla, äpplen och morötter.
Sam gjorde sin sista tävling i brittiska Badminton 2018. Det blev en tionde plats.
Se en hyllningsfilm till ”Sam” från Internationella Ridsportförbundet nedan.
Michael Jung om sitt livs häst.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på