Fälttävlan
21 mars 2012 07:11

Nicholsons OS-häst död

Mästerskapshästen Lord Killinghurst, riden av Andrew Nicholson, är död. 22-åringen fick en hjärtattack tidigare i veckan.

Lord Killinghurst och Andrew Nicholson har representerat Nya Zeeland på såväl OS som VM. Ekipaget har bland annat varit tvåa och fyra i Badminton och trea i Burghley. 

Lord Killinghurst slutade att tävla för tre år sedan och gick ute i sin hage när hjärtattacken kom. Han skulle ha avtackats officiellt i samband med årets tävlingar i Badminton, första helgen i maj. Lord Killinghurst ägdes av Robin and Nicky Salmon.

Källa: badminton-horse.co.uk

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym