BlodstonBlod tappas ur dräktiga ston – nu kräver FEIF ett omedelbart stopp och har samtidigt polisanmält Island för djurplågeri. ”Oacceptabelt utnyttjande för en produkt som hör hemma i grisindustrin”, skriver förbundet i ett öppet brev till regeringen.
Ökad kritik mot Islands kontroversiella blodindustri

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Runt 4 000 dräktiga islandshästston används varje år på Island för att utvinna fertilitetshormonet PMSG – en biprodukt som inte används inom hästhållning, utan i europeisk grisindustri. Nu växer kritiken mot det som kallas för blodindustrin.
Förra veckan skickade det internationella islandshästförbundet FEIF ett öppet brev till det isländska industriministeriet – den myndighet som ansvarar för att utfärda licensen till läkemedelsbolaget Isteka, och därmed möjliggör blodindustrin. I brevet fördömer FEIF verksamheten kraftigt och uppmanar regeringen att omedelbart sätta stopp för den.
”Uttag av blod från dräktiga ston för en kommersiell produkt som används i intensiv köttproduktion är etiskt oacceptabelt”, skriver FEIF i sitt uttalande.
En växande industri – och ett växande motstånd
Fenomenet med så kallade blodston har länge varit omdebatterat. Hormonämnet PMSG (Pregnant Mare Serum Gonadotropin) utvinns ur blodet från dräktiga ston och används främst i tysk grisproduktion för att synkronisera suggors brunst och öka antalet kullar. Ämnet är inte godkänt för användning i Sverige.
Kritiken mot industrin har tidigare kommit från såväl isländska djurskyddsorganisationer som internationella aktörer. Så sent som i början av året uppmanade Djurens Rätt Sveriges landsbygdsminister Peter Kullgren att agera. I mars 2022 anmälde Animal Welfare Foundation Islands hantering av blodston till EFTA:s övervakningsmyndighet, ESA. I november 2023 kom en första rättslig konsekvens: blodutvinningen för PMSG klassas nu som djurförsök i isländsk lagstiftning.
Det innebär att industrin borde följa de etiska principerna för djurförsök, som bland annat kräver att metoder utan levande djur ska användas när sådana alternativ finns – vilket det gör i fallet med PMSG.
FEIF:s hållning: hotar hästsportens trovärdighet
I sitt öppna brev understryker FEIF inte bara de etiska invändningarna – man varnar också för hur blodindustrin påverkar hela islandshästvärldens anseende.
”Det här skadar social license to operate för vår sport – alltså hur islandshästsporten uppfattas av allmänheten, både på Island och internationellt”, skriver de.
Organisationen, som samlar islandshästföreningar från 22 länder, uppmanar såväl den isländska regeringen som EU:s medlemsländer att omedelbart stoppa produktion, användning och import av PMSG.
Det statliga tillståndet för det isländska läkemedelsbolaget Isteka – som är ensamt ansvarigt för utvinningen – löper ut i slutet av 2025. Det är upp till det isländska parlamentet att avgöra om tillståndet ska förlängas, ändras eller dras in.
Polisanmälan för djurplågeri
Utöver FEIF:s öppna brev har ett anmälan om djurplågeri nyligen lämnats in till den isländska polisen, vilket återigen satt strålkastarljuset på frågan.
”Att tappa stora mängder blod från dräktiga ston för att skapa en produkt som gynnar grisindustrin är inte bara oetiskt – det är också djupt främmande för bilden av Island som ett land präglat av djurvälfärd, ren natur och respekt för hästen”, skriver FEIF.
Samtidigt växer trycket på beslutsfattare att agera innan Istekas tillstånd löper ut. I takt med att både konsumenter, hästägare och ridsportens företrädare kräver större ansvar – blir det allt svårare för blodindustrin att försvara sin existens.
Ridsports samlade rapportering om blodindustrin
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på