Reportage
31 januari 14:16
Ridsportplus

Sofia Ek investerar i att göra skillnad

För fyra år sedan var hon en komplett nybörjare. I dag äger hon topp­hästar som Belantis och MSJ Top Secret. Hon tränar för några av världens bästa ryttare och säger att hon vill förändra ridsporten inifrån. Vem är egentligen nykomlingen Sofia Ek och vart är hon på väg?

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.

För att snabbt läsa vidare har du två möjligheter:

Redan prenumerant?

Prenumerera på Ridsport

    Klockan är inte mer än åtta på morgonen men på Aubenhausen i södra Tyskland är dagen redan i full gång. Inne i ett soldränkt ridhus travar Benjamin Werndl fram på en mörk långbent häst och på marken står den fyrfaldiga OS-medaljören Jessica von Bredow Werndl och håller lektion. Hennes elev ler med hela ansiktet och berömmer sin häst med glada tillrop när bytena sitter där de ska. 

    Svenska Sofia Ek har varit hos Jessica och Benjamin i knappt ett år och samarbetet har gett henne en enorm skjuts i utvecklingen. En gång i månaden åker Sofia ner till Tyskland och tillbringar minst fyra fullspäckade dagar på plats. Den här gången har hon lyckats få med sig barnen ner och kan stanna en hel vecka. 

    _dsc1838
    Fin stämning i ridhuset när Sofia Ek rider den 11-åriga valacken Future Jazz Dancer (e Jazz-Florestan I) medan Jessica von Bredow-Werndl ger henne instruktioner. Foto: Natalie Lindholm

    I skrivande stund har hon två hästar i träning på Aubenhausen; 11-åriga valacken Future Jazz Dancer (e Jazz-Florestan I) och det 13-åriga Totilasstoet MSJ Top
    Secret
    , ”Rosie”, som tidigare ridits av Charlotte Dujardin.

    – Jag älskar att vara här, Jessi och Benni är fantastiska och deras föräldrar också! Mentaliteten, positiviteten och inställningen till hästarna gör att jag trivs väldigt bra, säger Sofia när hon sitter av och slår sig ner i ridhuset för att titta på en 5–åring hon funderar på att köpa. Så snart hon tar hem Jazz och Rosie vill hon fylla på med nya unga dressyrlöften i Tyskland. 

    Doldis som gärna syns

    Sofia må vara något av en doldis i hästvärlden men hon ursäktar sig inte. Hon är gift med Spotifygrundaren Daniel Ek, tillsammans har paret två barn och hemma i Sverige är hon i full färd med att bygga egen anläggning. 

    Att hålla sig i kulisserna har aldrig passat Sofia och hon ställer utan tvekan upp på att rida clinics och uppvisningar inför publik (senast vid Benjamin Werndls clinic vid SWB Equestrian Weeks), sin ringa erfarenhet till trots. För, även om det är svårt att tro så började Sofias hästresa för så lite som fyra år sedan. Då hade hon inte en tanke på att börja rida, hon var ju rädd för hästar. Men så en dag följde hon med en väninna till stallet, och där var det något som väckte hennes nyfikenhet. Solen sken över dressyrbanan och på plats fanns både eleganta hästar och nybryggt kaffe.

    – Det var en underbar upplevelse, minns Sofia med ett skratt. 

    _dsc1861
    ”Jag älskar att vara här, Jessi och Benni är fantastiska och deras föräldrar också!”, säger Sofia Ek om de dagar hon spenderar på Aubenhausen. Foto: Natalie Lindholm

    Kunde knappt styra

    Väninnan, Annelie Arnbäck, tränade för Martin Ågevall och han, som trodde att Sofia redan kunde rida lite grann, presenterade henne för valacken Citaro (e Chirlon-Nocturne).

    – Han sa att han hade den perfekta hästen för mig och visade upp en fux med ett öga som var isblått och ett som var djupt brunt. Jag tyckte han såg riktigt läskig ut med sitt blåa öga, nästan som en White Walker från Game of Thrones.

    Sina tveksamheter till trots gick hon med på att provrida och Martin blev minst sagt förvånad när Sofia knappt kunde styra. Provridningen slutade med att hon fick hyra Citaro under en månad och börja rida honom på lina. När en månad gått köpte hon sin första häst. 

    Hästar i världsklass

    Fyra år senare äger Sofia flera hästar i världsklass och beskriver sig själv som en fullkomlig hästnörd. Hemma tränar hon fortfarande för Martin Ågevall och tar
    onlinelektioner för Benjamin Werndl.

    – Jag går all in, på både gott och ont. 

    – Ibland känns det som om jag inte kan någonting alls, men så hör jag mig själv prata med andra och inser plötsligt att jag faktiskt kan en hel del. Jag har fördjupat mig intensivt i kurser och litteratur. Jag är rätt nördig och ju mer jag dyker in i detaljerna, desto mer fascinerande blir det.

    Blev en vändpunkt

    Sofia berättar om en tid då ridningen ofta var en källa till frustration och motgångar. Träningen kändes tung, motivationen saknades och hon kände sig otillräcklig. Det gick så långt att hon övervägde att sluta. Mötet med Jessica och Benjamin blev en avgörande vändpunkt.

    – Deras filosofi bygger på att ignorera misstag, oavsett om de kommer från ryttaren eller hästen. Det gjorde en enorm skillnad för mig. Nu finns det inga dåliga ridpass. Allt fokus ligger på de positiva framstegen.

    Många tror att man kan rida bort spänningar, men det fungerar inte så.

    För Sofia har det varit viktigt att inte bara lära sig rida utan att också lära sig att läsa av hästarna och förstå hur de känner. Gång på gång beskriver hon en särskild känsla hon söker.

    – Det är träning som strävar efter att ge hästarna en chans att släppa loss och känna efter i sina egna kroppar hur de faktiskt mår. Många tror att man kan rida bort spänningar, men det fungerar inte så.

    _dsc1951
    ”Hästarna håller mig jordnära och gör mig till en bättre människa”, säger Sofia Ek. Foto: Natalie Lindholm

    Hittade en pusselbit

    Ungefär samtidigt som Sofia fann vägen till Aubenhausen, mötte hon också Will Rogers, som visade sig vara precis den pusselbit hon saknade. Wills filosofi gav henne allt hon letat efter, nu tränar hon regelbundet med honom och just i dag är han med henne på Aubenhausen.

    – Kombinationen av det jag lär mig från Will och det jag får från Jessica och Benjamin är oerhört kraftfull. Många arbetar sina hästar från marken, men det Will gör är att skapa en djupgående kontakt med hästen. ”Check your energy”, säger han. Om du har en dålig dag kommer det att påverka alla runt dig.

    Av Will har Sofia lärt sig att släppa allt som tynger henne när hon är med hästarna.

    – Hästarna kan hjälpa dig att må bättre, men du kan inte bara lägga över din ångest på dem, för vad ska de göra av den?, frågar hon retoriskt och följer sin potentiellt nya häst med blicken. 

    Känslig valack från Werth

    Träningen har gett Sofia en ny förståelse för sina hästar och särskilt hjälpt henne med 15-årige Belantis (e Benetton Dream-Expo’se), som hon köpte förra året. Valacken, som tidigare tävlats av Isabell Werth och Alexander Helgstrand, är en häst med nerverna på utsidan.

    Sofia Ek-belantis 2 240914 Rt
    Sofia Ek på den känslige Belantis, som tidigare reds av Isabell Werth. Foto: Roland Thunholm

    – Han kan bli väldigt stor och spänd; jag brukar kalla det att han går in i ”dragon mode”. Om jag sätter mig och rider i det läget blir allt bara ännu mer spänt. Han skulle sänka ryggen och börja sprätta med frambenen, för det är hans sätt att hantera stress. Så i stället tar vi oss tid. Vi kan stå stilla i 20 minuter om det behövs, tills han börjar gäspa, frusta och låter spänningarna rinna av.

    För Sofia är det nästan som telepati och hon säger att det samtidigt gör henne ledsen när hon ser andra som går och leder sina hästar medan de stirrar ner i sina mobiler.

    – Det är som att vara på restaurang med en vän som bara tittar på sin mobil och ignorerar dig. Vem vill vara vän med en sådan person? Nej tack! Hästen känner likadant. Den vill också bli sedd och respekterad. Och den vet när du verkligen är närvarande med den.

    Förändrat tankesätt

    När vi pratar hästfilosofi och kommer in på vart Sofia är på väg i sporten blir det tydligt att hon vill se ett förändrat tankesätt. Hon tycker att det finns en motvilja mot att tänka nytt inom ridsporten och upplever att många ser förändring som ett erkännande av tidigare misstag. Att släppa gamla vanor är svårt, konstaterar hon.

    – Vi måste bort från det här sättet att tänka. Världen förändras, och vi måste acceptera att vi ibland haft fel, och gå vidare. Det betyder inte att allt vi gjort tidigare är värdelöst, utan att vi är öppna för att utvecklas. Om du slutar utvecklas så dör din kompetens.

    Vägvisare i världen

    Att Sofia valt att ha sina hästar på Aubenhausen är ingen slump. Jessica och Benjamin sitter inte fast i gamla metoder utan är ständigt öppna för nya idéer, förklarar hon.

    Jag tror jag kan göra skillnad genom att investera i rätt människor och skapa möjligheter för dem att utvecklas.

    – Jag uppskattar verkligen deras inställning; de uppdaterar sig hela tiden och vägrar bli bekväma i att tro att de är fullärda. Det är otroligt inspirerande. Här har jag också lärt mig att det inte är värt att förstora upp misstag, det viktigaste är att hålla en positiv inställning och att berömma hästen ofta.

    Sofia pratar om hästarna som sina vägvisare i en annars kaotisk värld.

    – De håller mig jordnära och gör mig till en bättre människa. Jag älskar mina hästar och det de ger mig är ovärderligt. Därför investerar jag i dem, i min egen kunskap, och i människor som kan hjälpa oss att växa tillsammans.

    Sofia är fullt medveten om sin privilegierade position och säger att hon vill använda sina möjligheter till något större än att bara satsa på sig själv.

    – Tidigare hade jag som mål att rida Grand Prix, och det har jag fortfarande, men kanske främst för att jag vill rida till musik. Jag ska skapa den bästa kürmusiken du någonsin hört, haha. Men jag tror också att jag kan göra skillnad genom att investera i rätt människor och skapa möjligheter för dem att utvecklas.

    Fakta

    Sofia Ek

    _dsc1965
    Foto: Natalie Lindholm

    Ålder: 43 år.

    Familj: Maken Daniel och döttrarna Elissa och Colinne.

    Tränare: Jessica von Bredow-Werndl, Benjamin Werndl, Will Rogers, Martin Ågevall.

    Yrkesliv: Tidigare journalist och författare till den självbiografiska boken The Minefield Girl, som beskriver hennes resa till Libyen 2006 för att rapportera om landet under Muammar Gaddafis styre för Wall Street Journal’s Smart Money.

    Hobby: ”Jag tränar styrketräning regelbundet, vilket jag tror är avgörande för att orka rida. Jag är i bättre form än någonsin, och marklyft är en favoritövning.”

    Inspireras av: ”Jessica, Benjamin och Will. Det är en fantastisk känsla att få arbeta med människor jag ser upp till.”

    Bästa egenskap: ”Jag tror på mig själv och tvekar inte att ta plats när det behövs.”

    Sofias filosofi: ”När man släpper tanken på prestation och i stället fokuserar på samhörighet med hästen, då når man en annan nivå.”

    Så säger tränarna om Sofia Ek

    Jessica von Bredow Werndl:
    ”Jag har aldrig sett en ryttare som analyserar sin egen ridning och våra Aubenhausen Academy Masterclasses så mycket. Hon ställer så många frågor och lär sig så snabbt, det är fantastiskt.”

    Benjamin Werndl: 
    ”Jag är väldigt nöjd med hur Sofia utvecklats under tiden vi tränat till-sammans. Hon har en väldigt bra känsla för att ha hästen i balans och det är nyckeln till att rida med lätthet.”

    Will Rogers:
    ”Hon har en stark övertygelse i det hon gör och den viljan gör henne redo att gå på djupet och undvika genvägar. Det är något som gör henne till en ovanligt hängiven ryttare.”

    Den här artikeln publicerades först i Ridsport nr 1/2025.

    Så arbetar Ridsport

    Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

    BESTÄLL NU

    Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
    Hingstar Online

    Just nu 101 hingstar i vår databas

    Visa alla hingstar
    Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym