InternationelltDet var inte många dubbelnollor i fredagens 1,45-klass i holländska Deurne, men två av dem var svenska.
Seger till Antonia Andersson – Rolf-Göran Bengtsson trea
Flera svenska ryttare är på plats vid helgens tvåstjärniga tävlingar i holländska Deurne och på fredagen blev det dubbelt svenskt på pallen i 1,45-klassen. Endast fem av 59 startande ekipage gick till omhoppning och där stod Antonia Andersson och Rolf-Göran Bengtsson för två av tre dubbelnollor.
Segern gick till Antonia Andersson med hästen Dyneine de Lilau (SF sto f-13 e Air Jordan Z-Quick Star) medan Rolf-Göran Bengtsson knep tredjeplatsen med Catch (HOLST hingst f-13 e Colman-Calido I). Tvåa blev Janika Sprunger med Orelie (BWP sto f-14 e Emerald vh Ruytershof-Nabab de Reve).
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på