Working Equitation
16 januari 2025 05:55

Årets WE-landslag: ”Liten men stark trupp”

TrupperLandslagsledaren i working equitation, Kajsa Ekedahl, har tagit ut sitt landslag bland seniorer och ungdomsryttare för 2025.

Årets WE-landslag: ”Liten men stark trupp”
Spetstruppens Idamaria Johansson på väg mot SM-seger 2024. Foto: Privat

Nio ryttare utgör landslaget i working equitation 2025 – sex seniorer och tre ungdomar, fördelade på spets- och utmanartrupper.
– Det är en relativt liten men stark trupp, sammanfattar landslagsledaren Kajsa Ekedahl i en intervju med Ridsportförbundet.

De svenska working equitation-ryttarna har ett bra år bakom sig, där tre blå-gula ryttare fanns med i topp 20 när grenens första världsrankning någonsin publicerades.
– Nivån är fortsatt hög. Världsrankningen talar ju också för att det inte bara är jag som tycker det utan att det faktiskt är så, säger Kajsa Ekedahl.

2025 är ett mellanår för seniorerna, utan internationellt mästerskap. Siktet är istället inställt på VM i spanska Jerez 2026. För ungdomsryttarna väntar ett EM i franska Les Serbiers i augusti 2025.

WE-landslag 2025

Senior spetstrupp – ekipage med internationellt gångbara resultat för mästerskap:
Therese Edlund
Idamaria Johansson
Julia Wittsell
Astrid Hedman

Senior utmanartrupp:
Anna Böhme-Graneskog
Åsa Cidh

Junior spetstrupp – ekipage med internationellt gångbara resultat för mästerskap:
Sara Nissling

Junior/young rider utmanartrupp:
Alma Syberfeldt
Vera Wiman

Källa: Svenska Ridsportförbundet

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym