PrisasLövsta Stuteris hingst Verbier – som köptes för över åtta miljoner kronor – har utsetts till "Hauptprämie Siegerhengst" av Oldenburgförbundet. Det är första gången en svenskägd hingst får utmärkelsen.
Ännu en utmärkelse till Lövstas dyrgrip

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Verbier (HANN hingst f -21, e Von und Zu–Dancier, uppf Monika Rösemeier-Harms) gick under klubban för hela 8,2 miljoner kronor i januari förra året, när han ropades hem av Lövsta Stuteri. Då hade Verbier precis utsetts till segerhingst vid Oldenburgs hingstpremiering.
Nu har den 4-årige hingsten fått ännu en utmärkelse, då han i helgen utsågs till ”Hauptprämie Siegerhengst” av Oldenburgförbundet – en utmärkelse som beskrivs som ”en av de högsta kvalitetsutmärkelserna för unga hingstar inom Oldenburgförbundet”. Titeln delas ut till unga hingstar som utmärkt sig både genom egna prestationer och genom kvaliteten på sin första fölårgång.
Verbier, som är stationerad på Stuteri Lodbergen i Tyskland, är den första svenskägda hingst som får utmärkelsen.
– Priset är ett oerhört fint kvitto på både Verbiers egna prestationer, men visar även hans fina nedärvningsförmåga redan vid ung ålder, säger Malin Cohlin, avelschef på Lövsta Stuteri, i ett pressmeddelande.
Utmärkelsen Hauptprämie är ett vidare steg i Oldenburgförbundets urvalsprocess för avelshingstar. Efter att hingstarna har genomfört sitt hingstprov och deras första avkommor har inspekterats, utvärderas de med avseende på både egna prestationer och nedärvningsförmåga. Därefter presenteras och rangordnas de tre bästa fyra- och femåriga hingstarna inom dressyr respektive hoppning under huvudlicensieringen, och en Hauptprämie-vinnare utses i varje kategori.
Filmer från Oldenburgs hingstbedömning finns på ClipMyHorse
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på