VM 2026Ryttaren avbröt ritten när hästen gick oregelbundet. Hästen fördes från arenan i ambulans och nu finns det uppgifter om skadeläget.
VM-häst hämtades i ambulans

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Det var i slutet av den långa klassen som inledde VM i hoppning på onsdagen. På banan fanns den ungerska ryttaren András Jun. Kövy som red Egano Van ’t Wingerdhof Z.
Plötsligt avbröt han ritten i slutet av banan och hoppade av hästen. Enligt ett pressmeddelande från FEI hade ryttaren känt en oregelbundenhet i hästens rörelser mellan hinder 10 och 11 och omedelbart avbrutit ritten, och suttit av.


Egano blev undersökt av veterinär på tävlingsbanan, och kunde på egen hand gå in i hästambulansen för transport till en hästklinik för vidare undersökning.
Hästen har blivit diagnostiserad med en mjukdelsskada och tas nu omhand av det ungerska veterinärteamet, enligt pressmeddelandet.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på