Den här veckan har vi haft vårt första prov! Det var ett muntligt och praktiskt prov på hästens anatomi och palpation. Det har varit väldigt roligt och framförallt lärorikt att lära sig om hur hästen fungerar rent anatomiskt och även med hur man visiterar hästarna och att man lär sig vad olika gallor, svullnader mm kan betyda och bero på. Det är oerhört viktigt att kunna men även roligt att veta hur hästen ser ut och vad olika delar har för “roller” för hästen.
Något annat som gjorde den här veckan dunder var att min älskade Coco är tillbaka och ska ridas igång! Som jag har saknat henne!! Hon har blivit rund och go och har verkligen njutit av lite semester i skogen, men nu ska vi jobba bort lite extra kilon och fortsätta vår resa!

Vi har börjat gå in lite mer på den mentala biten hos ryttaren. Jag har jobbat med mental träning en del innan vilket gör det lite extra kul att återuppta det igen! Den mentala biten är en otroligt stor del för att kunna prestera och leverera på topp. Att man lär sig hur man kan hantera nervositet och press för att kunna prestera på sin absolut högsta nivå. Även att man tänker lite på vad som man själv behöver tex inför start, behöver du vara ensam för att kunna fokusera eller vill du ha folk runt omkring dig? Att man tar reda lite mer på vad det är man behöver för att kunna prestera som bäst och att man då kan förmedla det till de som är med på tävling. Tror att det är en stor och viktig del för att kunna prestera på topp, att man verkligen tänker efter och lär känna sig själv mer för att veta vad man behöver för sitt fokus.
Unghästarna fortsätter att leverera och vi har numera travat uppsuttet! De är så duktiga!!
Vi har även haft en lektion på bästa MOve som är skolans mekaniska häst med sensorer som gör att man kan analysera sin sits på ett helt annat sätt. Jag sitter generellt väldigt balanserat i sadeln men blir stummare i min vänstra ankel vilket gör att jag lätt “trycker” ifrån något och hamnar då lite snett i sadeln. Här märkte man verkligen vilken skillnad det blev och hur mycket rakare jag satt i sadeln när jag blev mer “avslappnad” i min vänstra ankel. Jag håller även gärna mer i vänster tygel än i höger vilket var spännande att se för även om det kändes för mig som att jag höll jämnt i båda tyglarna såg man väldigt tydligt att jag är lite starkare i vänstertygeln. Den här gången gjorde vi lite intro med honom men vi kommer även att få hoppa och analysera vår hoppsits. Man kan även rida en terrängrunda vilket jag jättegärna vill göra sen!

I torsdags åkte hela klassen till terrängbanan. Vår mentor och tränarna var jätteduktiga på att försöka rodda ihop allt så vi fick med oss alla hästar till terrängbanan och hur de löste det med bilar, släp och chaufförer. Jag hade fantastiska Bologna som är en liten terrängmaskin! Vi hoppade bara småhinder och typhinder, Bologna flög över allt och tyckte att det var så roligt! Tror hon skulle passa bra som fälttävlanshäst, väldigt orädd och hoppade allt och igenom vatten utan tvekan! Tycker väldigt mycket om Bologna, det är en fantastisk liten häst som vill jobba och göra rätt för sig.
På torsdagseftermiddagen kom även min mormor och morfar ner hit till Flyinge! Har varit så roligt att ha dom här. Vi är väldigt nära alla i familjen vilket blev den största omställningen när jag flyttade så långt hemifrån att jag inte träffar mina syskon och resterande familj så ofta. Min storebror bor dessutom i Umeå så vi är verkligen på varsin sida av landet. Trivs så bra i Skåne men väldigt tråkigt att man inte ser sin familj lika ofta så det var väldigt roligt att mormor och morfar kom hit och hälsade på! Vi har sightsee’at runtomkring och ätit massor av god mat och fika. Och idag kommer de börja rulla hemåt igen.
Nu ser vi framemot en spännande vecka där det som vanligt händer en massa spännande saker på Flyinge!
Följ Ridsport på