Efter några dagar träning nere i Skåne avslutade vi förra veckan med att göra ett sista försök mot Ungponny SM med Twilight. Vi gick in i en LA+ med mål att göra vårt bästa, så får det gå om det går.
Det är lätt att man ser hur nerver tar över hos många där man vill för mycket och fokuset släpper ridningen och går över till att man måste vinna en klass eller måste vara felfri, utifrån mina egna erfarenheter kan jag säga att man oftast inte är det då, när det blir ens största tanke.
Det är klart att man måste vilja gå nolla och vilja vinna men det får inte bli ens enda fokus. Man måste släppa alla tankar runt sig och hålla sig i sin bubbla med sin häst. Kämpa tillsammans som ett team, det är då man kommer lyckas. Det är inte lätt och jag vet själv att nerverna lätt tar över men inne på banan måste man försöka hålla sig iskall i huvudet för att kunna hålla ihop det.
Denna gången fick det äntligen hålla hela vägen för oss två. Vi satte den sista behövliga nollan och är nu kvalificerade till SvRF Ungponny för sjuåriga ponnyer som går i Strömsholm vecka 44.
Nu har även inomhus säsongen dragit igång vilket jag känner mig taggad inför. En ny start efter årets utomhus tävlingar. Men vilken skillnad det var, Twilight som har otroligt stor galopp och har varit väldigt het ute och mycket för mig att rida fick nu fyra väggar runt sig som hjälpte till att bromsa upp lite grand.
Fick en härlig känsla på henne inomhus när jag kunde komma till ridning och använda mina ben mer. På tal om blogginlägget för några veckor sedan där jag skrev om att våga testa nya saker så testade jag och Twilight ett nytt bett nu på de senaste träningarna och på tävlingen. Jag tycker verkligen att vi båda fick en finare känsla på detta bettet, hon vågade ta tag i det mer vilket gjorde att kontakten mellan hennes mun och min hand blev mycket mera stadig. Vi testade ett rakt läderbett.
Captain fick även han hänga med och gå en MsvB. Han har inte tävlat något sedan SM så ville ge både honom och mig en bra känsla med tanke på hur vi avslutade SM i somras. Han var så så fin och jag tror att vi båda hade så kul inne på banan!! Vi hoppade felfritt fram till sista hindret där jag ännu en gång får påminnas om min ridning på honom.
Captain är så försiktig och rör gärna inte en enda bom, men han vill också att jag ska hålla ihop det hela vägen och inte släppa taget. Synd på sista hindret.. men han var så fin och hoppade i mål efter en liten volt.
Just nu håller vi på att lägga upp ett så bra schema och upplägg för Twilight inför Strömsholm som möjligt. Man vill alltid känna att när man väl kommer fram till en tävling så är man så förberedd och redo som möjligt inför tävlingen. Man har tränat så man är redo för utmaningarna på tävlingsbanan, hästen är i god tid checkad och fräsch och fin i form, inte helt sluttränad eller för full av energi.
Man har tänkt till med skoningen så hovarna inte är helt nyskodda och riskerar att dom blir ömma eller att dom är på gränsen till långa… ja ni fattar, det är många faktorer man vill ska stämma inför en viktig tävling. För att sedan kunna prestera så bra som möjligt de 65 sekunderna man har inne på banan.
Så här gör vi alltid inför tävlingar som är lite viktigare eller större. Gorm hade inför detta året ett helt schema som skulle passa honom bra. Så man skulle få in träningar, tävlingar, återhämtning, skoning och veterinärkoller, det var väl genomtänkt så allt detta skulle passa honom bra och för att ge honom chansen att prestera så bra som möjligt.

Idag när jag skriver detta så är det tisdag och studiedag för mig. Dagen tillbringas i stallet, och idag får jag i uppdrag att fotografera en dressyrhäst och en dressyrponny som ska säljas medans Juni rider. Twilight och Captain njuter idag av en lång tur i skogen medan solen skiner. Gorm njuter även han tillsammans med sin hagkompis Luna i det fina vädret.
/Noomi
Följ Ridsport på