Dressyr
2 oktober 09:20

Danska stjärnan fortsätter toppa

VärldsrankningFörra månadens etta och två håller sina positioner och Maria von Essen fortsätter att klättra. Dressyrens nya världsrankning är här.

Danska stjärnan fortsätter toppa
Cathrine Laudrup-Dufour. Foto: Kim C Lundin

De senaste två månaderna har Danmarks Cathrine Laudrup Dufour haft förstaplatsen på världsrankningen – en position som hon behåller när den nya rankningen är publicerad.

Även på andraplatsen är det oförändrat genom Belgiens Justin Verboomen. Däremot byter Storbritanniens Charlotte Fry och Tysklands Isabell Werth plats så att den förstnämnda nu är fyra och Werth är trea.

Bakom kvartetten i topp är det oförändrat på topp 10-listan med bland annat Storbritanniens Becky Moody som femma, hennes landsman Carl Hester som sexa och Tysklands Katharina Hemmer som sjua.

Patrik Kittel är fortsatt bästa svensk och klättrar ett snäpp till en 15:e plats. Förra månades raket, Mia von Essen, fortsätter att klättra något och är nu rankad 16:e i världen.

Hela ryttarrankningen

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Senaste publicerat
Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym