Hoppning
27 februari 15:04

Femstjärnig seger till ung svensk ryttare i debuten: ”Litar mycket på henne”

InternationelltEbba Kewenter tog sin första femstjärniga seger – i hästens debut på den höga nivån. Dessutom blev det svenskt även på tredjeplatsen.

Femstjärnig seger till ung svensk ryttare i debuten: ”Litar mycket på henne”
Ebba Kewenter och Castlefield Cassandra. Foto: SRL Hanna Heinonen

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Ebba Kewenter, 22 år, har endast ridit en femstjärnig tävling tidigare. Vid Gothenburg Horse Show 2025 gjorde hon debut på nivån – men då med en annan häst. 

Den här helgen är hon på plats vid världscupmeetinget i Helsingfors, Finland, för att starta i kringklasserna. På fredagen fick hon en fin start på helgen tillsammans med Castlefield Cassandra (OS sto f -17 e Chaccon Blue – Cascari), när stoet gjorde debut på femstjärnig nivå i en 1,40-klass i två faser. Resultatet blev felfritt i både grundomgång och omhoppning – med vinst. 

”Naturligt snabb”

– Planen var att rida en bra runda och gå lite mot klockan. Min häst är väldigt naturligt snabb i sig själv, så jag behövde inte tänka så mycket på tiden – det höll hela vägen ändå. Det här är en stor vinst för oss eftersom det är hästens första femstjärniga start, säger Ebba till Ridsport.

Hästen har nu hunnit fylla nio år och har varit hos Ebba sedan den var sex år. Hästen var då ett spontanköp från en auktion på Sentower Park, där familjens vän och samarbetspartner Anna-Maria Lundström-Törnblom köpte hästen. 

– Vi gjorde några starter i svår klass förra året, men har inte tävlat så mycket. Det här året är tanken att hon ska ta klivet upp i de större klasserna, vilket hon verkligen visat att hon är redo för. Det är en fantastisk häst med positiv inställning och hon fajtas med mig hela tiden. Jag litar väldigt mycket på henne, säger Ebba.

Värmde upp med världstjärnan

Tvåa i klassen blev Tamas Mraz och Neorado T, Ungern. 

Det blev blågult även på tredjeplatsen, där Malin Baryard Johnsson placerade sig med Ccstud’s Liisolde (SWB sto f-16 e Ccstud’s Fidelity – Indoctro).

– Det är väldigt unikt att vara på plats på de här stora tävlingarna och få möjlighet att rida fram tillsammans med proffsen och lära sig av dem, säger Ebba. 

Ebba Kewenter Helios
Ebba Kewenter och Helios tog SM-guld i augusti 2024. Foto: Kim C Lundin

Hon har även med sig Helios till Helsingfors, hästen som hon bland annat tagit SM-guld med som young rider tidigare. 

Sin bas har hon hemma i Onsala på familjens hästgård där de bland annat driver inackorderingsstall. Totalt finns 30 hästar på gården. 

– Sedan jag tog studenten har jag satsat fullt ut på hästarna och det är det jag vill göra på heltid, säger Ebba.

Ebba Kewenter Castlefield Cassandra
Ebba Kewenter och Castlefield Cassandra startade i Falsterbo när hästen var 7 år. Foto: Linnea Lindahl

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym