Hoppning
6 juli 2024 21:28
Ridsportplus

Han är ny tävlingsryttare hos Farman Zetterman

FHS 2024För sådär 15 år sedan tränade den svenska hopprofilen en ovanligt talangfull 9-årig kille. Nu har killen blivit 24 år och cirkeln är sluten, då han numera är tävlingsryttare hos paret Royne Zetterman och Sofia Farman Zetterman. "En otroligt hårt arbetande kille."

Han är ny tävlingsryttare hos Farman Zetterman
Adam Carey och Royne Zetterman avhandlar ryttarens runda med Edmonton i 7-åringarnas första kval. Foto: Annelie Frank

Hej, den här artikeln tillhör Ridsport Plus - vårt låsta material.

För att snabbt läsa vidare har du två möjligheter:

Redan prenumerant?

Prenumerera på Ridsport

    Adam Carey har precis avslutat sin tredje runda i 7-åringarnas första semifinal i Falsterbo och diskuterar rundan med sin chef och arbetsgivare sedan fyra månader, Royne Zetterman.

    Jag vet att jag tänkte redan då att han var talangfull.

    Royne Zetterman om Adam Carey som 9-åring.

    Sedan gör ryttaren helt om försvinner snabbt som ögat i väg till stallområdet.
    – Nu ska han dit och jobba, det är sådan han är, säger Royne Zetterman och tittar efter sin nye tävlingsryttare som skrittar i väg.

    Royne Zetterman är en välkänd profil i hoppvärlden och ingick i det svenska laget som tog VM-silver i spanska Jerez 2002. Tillsammans med sin fru Sofia Farman Zetterman driver han Magic Park Stables söder om Tyringe i Hässleholms kommun med framförallt förädling och försäljning av hopphästar.

    Tre 7-åringar

    Ett helt gäng hästar är med i Falsterbo. Sofia Farman Zetterman tävlar 5- och 6-åringarna som har sina första klasser på måndag, totalt fem stycken. Adam Carey har stallets tre 7-åringar på sin lista och de hade sin första klass på lördagen. Två av dem, bland annat Koh-i-Noor (OLDBG val f -17, e Cornet Obolensky-Conthargos, uppf Gestüt Lewitz, äg Farman Zetterman AB & Knut-Axel Nordenbelt) som vann i Falsterbo som 6-åring, nollade.

    Dsc_5872
    Adam Carey och Koh-i-Noor – ett ekipage som Royne Zetterman tror mycket på inför 7-åringarnas fortsättning i Falsterbo. Foto: Linnea Lindahl
    Dsc_5667
    Adam Carey och Magic’s Heart tillhörde de 14 felfria ekipagen i 7-åringarnas första klass. Foto: Linnea Lindahl
    Dsc_6069
    Adam Carey och Edmonton. Foto: Linnea Lindahl

    Fjolårets seger tog den begåvade hästen tillsammans med Magic Park Stables dåvarande beridare, André Brandt, som lämnade Sverige hösten 2023. Nu är det alltså 24-årige Adam Carey som ska försöka försvara valackens titel.
    – Det är den hästen vi tror har störst chans, säger Royne Zetterman som tränade Adam Carey när han var nio år.
    – Jag vet att jag tänkte redan då att han var talangfull. Han är väldigt cool och lugn, en otroligt hårt arbetande kille och hästarna gillar honom, fortsätter Royne Zetterman.

    Tävlade ponny-SM för Sverige

    Adam Carey hade en hel del framgångar på ponny och har ridit fyra ponny-EM. Han representerade bland annat Sverige när EM gick i Malmö 2015. Efter ponnyframgångarna flyttade han och hans familj till Irland och numera är han registrerad som irländsk ryttare.

    Under åren på Irland arbetade han bland annat för OS-aktuelle Bertram Allen.
    – Han har samlat på sig massor av erfarenhet, säger Royne Zetterman som träffade Adam Carey i Falsterbo förra sommaren för första gången sedan han tränade ryttaren.

    I mars fick Royne Zetterman som lite av en tillfällighet fick reda på att Adam var tillbaka i Sverige när han träffade andra i familjen Carey – och på den vägen är det.

    Totalt startade 42 7-åringar klassen som gick över 1,35-hinder. I morgon, söndag, har de sin andra semifinal, då över 1,40-hinder, och därefter går de 15 bästa totalt vidare till internationella klasser med en 1,35-hoppning på torsdag och final på söndag.

    14 felfria

    14 hästar var felfria i lördagens klass som reds på Falsterbobanan.

    Adam Carey har två tävlande bröder: Robin Carey och Philip Carey. Den sistnämnde är på plats i Falsterbo och var felfri med två hästar i 7-åringarnas semifinal på lördagen.

    Resultat, 7-åringarnas semifinal 1
    Regler

    Så arbetar Ridsport

    Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

    BESTÄLL NU

    Köp Ridsport Komplett från 123 kr i månaden
    Hingstar Online

    Just nu 101 hingstar i vår databas

    Visa alla hingstar
    Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym