Sportnytt
19 februari 2018 09:50

Här är ryttarna som rider i Göteborg

ListorNu har nedräkningen till Gothenburg Horse Show startat på allvar. Här hittar du listorna över vilka svenska ryttare som rider i eller har kvalat till de olika klasserna och vilka hästar de tar med sig till Göteborg.

Här är ryttarna som rider i Göteborg
Henrik von Ekckermann på Mary Lou, Wilma Marklund på Carlogero och Niklas Arvidsson på Confidence CC är några av ekipagen som kommer till Göteborg (arkivbilder). Foto: Roland Thunholm

Svenska deltagare Longines World Cup Jumping (komplett förteckning):

Malin Baryard-Johnsson (H&M Cue Channa 42, H&M Indiana, H&M Second Chance)
Rolf-Göran Bengtsson (Oak Grove’s Carlyle, Yajamila)
Peder Fredricson (H&M Carat Desire, H&M Zaloubet, Hansson WL)
Rebecca hallberg Fischer (Urco d’Hoyo)
Stephanie Holmén (Carma, Clarence, Flip’s Little Sparrow)
Irma Karlsson (Balahe, Chacconu, Ida van de Bisschop)
Douglas Lindelöw (Jezebel, Volstrups Cody, Zacramento)
Karin Martinsen (Stenhaga Tulip Tattoo)
Viktor Melin (Atina)
Matilda Pettersson (Cybelle, Head Over Hills)
Cornelia Rylén (Rasputin)
Alice Tapper (Doge Dogelito)
Evelina Tovek (Castello 194, Mill’s Sheridan)
Henrik von Eckermann (Belcanto Z, Cantinero, Mary Lou 194)
Jens Wickström (Enzo)
Filip Ågren (Cardina)

Svenska deltagare World Cup Dressage (komplett förteckning):

Paulina Friberg (Di Lapponia T)
Charlotte Haid Bondergaard (Roberto Des Frettes)
Mads Hendeliwoitz (Jimmie Choo Seq)
Jeanna Högberg (Duendecillo P)
Patrik Kittel (Delaunay OLD)
Rose Mathisen (Zuidenwind 1187)
Malin Rinné (Scharmeur)

Svenska deltagare Krafft Young Rider Cup (komplett förteckning):

Julia Almebäck (Dakar Z)
Kajsa Andreen (Athena)
Andrea Falk (Gamiro)
Mikaela Gustaphson (Cum Laude)
Janelle Larsson (Staralme Esc Z)
Clara Lindgren (Naomi)
Ottilia Lundgren (Ti Quenta B)
Wilma Marklund (Carlogero)
Daisy Pearson (Erusco)
Stella Röhlcke (Delina)

Deltagare Morgondagens vinnare (komplett förteckning):

Kajsa Björe (Ascot 76)
Michelle Cranning Hillgren (Udermus)
Erik Dahnelius (Musse B Good)
Stina Efraimsson (Dana)
Tilda Eldh (Cash In)
Filippa Enmark (Bumblebee)
Wilma Jacqueline Glans (Alma. A)
Amanda Gustavsson (Corenado Z)
Emma Haag (Di Luca NL)
Linus Herzig (Bologna)
Melanie Ling-Vannerus (Verzace)
Erik Nodenström (Imola)
Axelina Pettersson Häggström (Boyzon St Tropez)
Cora Sidney Hirn (Bluffing Spirit)
Joel Torstenson (Main Escada)
Pontus Wettersten (Ice Of Diamonds SN)

Kvalificerade ekipage Lövsta Future Challenge Jumping (källa):

Jörgen Larsson (Conrad)
Ina Knutsson (Turina)
Fredrik Spetz (Great Keeney)
Carl Walter Fox (Diero Lux N)
Niklas Arvidsson (Confidence CC)
Satu Liukkonen (El Wlassico TT)
Robin Ingvarsson (Cohinoor de Vil)
Henrik Tapper (Ariso)
Matilda Pettersson (Ca Cozè)
Katrin Norling (Wincent af Tollstad)

Kvalificerade ekipage Sverigeponnyn:

Sofi Lindh-Young, Flyinge Ryttarförneing, Favorite Boy
Emilia Liljegren, Trelleborgs Ryttarförening, Maz
Disa Ågren, Åsbygdens Ryttarförening, Bebop
Clara Oscarsson, Köpings Ridklubb, Decoy Zaffran
Olivia Kronvall, Gävle Ponnyklubb, Mister Mentos
Maja Larsson, Luleå Ridklubb, Munsboro Chesney
Sally Wittången, Örebro Ryttarteam Föreningen, Hesperus Eagle
Tilde Olsson, Sunne Ryttarförening, Humlegårdens Charon
Fanny Hedin, Göteborgs Hästsportklubb, Dream Boy
Tindra Rånge, Jönköpings Fältrittklubb, Chaple Lane Bo Sun
Alice Rosenqvist, Halmstad Fältrittklubb Ballinvella Polly
Saga Kwarnmark, Föreningen Fjärås Hoppryttare, Prins Tord
Molly Wetterberg, Brunflo RS, Näsuddens O´Ein Prinze
Vilma Beiron, Mariestads Ridklubb, Top-Fuel
Hampus Wängvik, Tosseryds Ryttarförening, Napoleon P
Bianca Maggi, Föreningen Fjärås Hoppryttare, NorthCandra Aramis
Julia Cissig, Kållereds Ryttarförening, Kiltomer Bay Lady
Elsa Selin, Vänersborgs Ryttarförening, Little Miss Rock Chic
Ella Sterner, Billdals Ridklubb, Nikellis First
Lova-Marie Möller, Huddinge Ridklubb, Kilgaravan Bluebell
Philippa Landberg, Jump Club Ryttarförening, Paris Blueboy
Ellen Selin, Jump Club Ryttarförening, Sparkling va va Boom
Linn Compier, Skånsta Ryttare, Point Two
Nellie Roos, Brunflo Ryttarsällskap, Hembys Secilia
Maja Mårtensson, Matfors Ryttarförening, Prince
Emilia Matzke, Ölands Ryttarförening, Queens Sweet Violet
Hanna Vilhelmsson, Hoburgs Ridklubb, Shoreline
Eric Larsson, Ölands Ryttarförening, Bjärbys Benjamin

Kvalificerade hästar till Swedish Warmblood Trophy

Deltagare i klasser som inte presenteras här ovan hittar du på tävlingens start- och resultatlistor

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

BESTÄLL NU

Köp Ridsport Komplett från 85 kr i månaden
Hingstar Online

Just nu 115 hingstar i vår databas

Visa alla hingstar

Ridsport digital

Nu från endast 39:-