OlyckaEfter en framgångsrik helg på brittiska mästerskapen slutade hemresan i katastrof. När hästlastbilen välte på motorvägen M6 satt hästen Sissy fast bland metall, glassplitter och rädsla i tre timmar. Nu berättar ägaren Sue Garrard om dramat.
Hästägaren efter mardrömmen på motorvägen: ”Jag trodde det värsta”

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Det var i mitten av september som olyckan hände på motorvägen M6 i Storbritannien. River Rise Onassis, ”Sissy”, stod i hästlastbilen på väg hem efter att ha blivit trea i brittiska championatet för 6-åringar tillsammans med Sadie Smith.
Föraren till en omkörande bil tappade kontrollen på sitt fordon och träffade lastbilen så hårt i sidan att den välte. Hästen var sedan fast i lastbilen i tre timmar medan räddningsarbetet pågick.
Nu berättar hästens ägare Sue Garrard som också körde lastbilen. mer om olyckan och efterspelet för brittiska Horse and Hound.
– Hästen hade panik och kämpade vilt. Jag fruktade det värsta, säger Sue Garrad som själv klarade sig i stort sett oskadd från olyckan och såg sin häst bland trasig metall, glassplitter och annat som kunde skada henne.
Det tog tid innan veterinär, som körde fel två gånger. kom till platsen och kunde ge hästen lugnande. Ägaren stannade hela tiden vid sin hästs sida. Till slut fick räddningsarbetarna loss ”Sissy” och hon kunde föras till djursjukhus.
Sue Garrad råder nu andra hästägare som är ute på vägarna med sina hästar att ha aktuella listor över hästkliniker och jourveterinärer samt appar som kan ange exakt position lätt tillgängligt.
”Sissy” fick komma hem från djursjukhuset efter några dagar och ska ha klarat sig undan någon större och allvarligare skada.
Läs Sadie Smiths inlägg på Facebook nedan.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på