MästerskapDe unga svenska dressyrryttarna är på plats i Le Mans, Frankrike, för en fullspäckad EM-vecka. "Vi har det helt fantastiskt, anläggningen är enorm och alla har tagit resan bra", säger landslagsledare Marianne Essen-Söderberg.
Juniorer och children-ryttare redo för EM: ”Minst silver – men gärna guld!”

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
I veckan avgörs EM i dressyr för juniorer och children i franska Le Mans. De svenska ekipagen är på plats med teamen runt sig och än så länge har allt gått enligt plan, berättar lagledare Marianne Esseen-Söderberg.
– Vi har det helt fantastiskt. Anläggningen är enorm med jättefina banor. Förutsättningarna finns och resan har gått bra. Hästarna har fått fyra-fem dagar på sig att resa ner. Alla har kommit fram och är vid gott mod.
På tisdagen var det dags för veterinärbesiktning och alla svenska hästar gick igenom utan problem. Under eftermiddagen och kvällen får ekipagen känna på banan. Från och med i morgon, onsdag, är det skarpt läge.
Mycket rutin – hårdare konkurrens
2023 kom de svenska childrenryttarna hem med en EM-silvermedalj. I år har laget satt målet minst lika högt.
– Minst silver – och gärna guld, säger Marianne.
Tre av ryttarna i laget har ridit EM tidigare, det är Esther Brandberg, Ella Jerlin och Engla Svärd. Rio Linnér gör sin EM-debut.
– Även om de är 14 år gamla så har de mästerskapsrutin. Det betyder jättemycket för tjejerna att de har varit med förut. De är supertaggade, säger lagledaren.
Konkurrensen om medaljerna är dock hög – och det har blivit allt tuffare, menar Marianne.
– Konkurrensen har blivit högre och högre. Children är den grupp som verkligen utvecklas och är på väg uppåt inom dressyren. Det sker jättemycket. Många nya länder har kommit på att konceptet är väldigt bra för framtiden, i och med att de bedömer sits och inverkan och att det blir en så bra grund. Det är fler länder som är med nu. Men Tyskland, Holland och England är så klart med sedan tidigare.
Childrendressyren inleds under onsdag och torsdag med preliminär B. Sedan väntar lagdressyr under fredag och lördag. Den individuella finalen rids på söndag.
Starkt juniorlag
Även bland juniorerna är konkurrensen ”knivskarp”, som Marianne uttrycker det. I år är det Juni Skobe Rosén, Filippa Lyrå, Tilda André Hokfelt och Emilia Andersson som representerar Sverige.
– Tilda tävlade EM för children förra gången och är nu med som junior. Juni och Filippa red junior-EM förra året. Emilia på Gosling har gjort en jättefin säsong internationellt.
– Jag har aldrig åkt på ett EM med ett starkare juniorlag än vad jag gör i år, säger Marianne.
För juniorerna börjar mästerskapet med lagdressyr på onsdag och torsdag. Sedan väntar individuella klasser fredag och lördag, och kürfinal på söndag.
Hur beskriver du stämningen på plats bland de svenska ryttarna just nu?
– Fantastisk! De är positiva, de har teambuildat och är verkligen här som ett lag. Det har vi lagt mycket tid på inför EM, att vi är här som ett lag. Sedan på söndag får de tävla individuellt. Men först rider de för laget, säger hon.
Samtidigt som children- och junior-EM avgörs, rids det även ponny-EM i Le Mans i tre grenar: dressyr, hoppning och fälttävlan. Läs mer om det här.
Svenska EM-ryttare, children
- Esther Brandberg/Kardinal
- Ella Jerlin/Madcap of Thille
- Engla Svärd/Lord Hamilton
- Rio Linnér/Cool Wind
- Reserv: Engla Svärd/Hamilton I did it my way
Svenska EM-ryttare, juniorer
- Emilia Andersson/Gosling
- Filippa Lyrå/Roswell
- Juni Skobe Rosén/Darthula
- Tilda André Hokfelt/Zanasi
- Reserver: Meja Kinde Ljung/Iconograph och Irma Wickström/Macoy
Arrangörens webbplats
Program för hela mästerskapet
Start- och resultatlistor
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på