Nytt teamDär satt den. Henrik von Eckermann och King Edward har nu blivit ett team att räkna med. I fredagens 1,55-hoppning slutade ekipaget femma och blev därmed bästa svenska ekipage.
King Edward gjorde kunglig insats i Doha

Belgiska varmblodet King Edward tävlades tidigare av Janika Sprunger men nu är det Henrik von Eckermann som sitter i sadeln, och under fredagen tog ekipaget sin hittills främsta placering, en femteplats i Doha, där åtta ekipage gjorde upp i en rafflande omhoppning.
Länge såg det ut som att Niels Bruynseels tid skulle vara oslagbar, med det ändrade Scott Brash och Hello Vincent på, och de blev klassens vinnare.
Von Eckermanns femteplats var värd 10 395 Euro.
Tidigare under dagen tog Henrik von Eckermann en placering i 1,50-klassen, då med Carlotta.
I morgon lördag rids bland annat Grand Prix-klassen i Doha.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på