Avelsnyheter
12 mars 2025 16:02

Medlemmar kräver förbättrad beslutsprocess i SWB

Årsmöte i SWB”Det gynnar inte SWB att medlemmar uppfattar sitt avelsförbund som toppstyrt, hemligt och odemokratiskt.” Så står det i en motion till fullmäktige i SWB. Den handlar om hur processen gick till när regelverket ändrades för unghästtesterna.

Medlemmar kräver förbättrad beslutsprocess i SWB
Northern Extacy fick 10/10 i löshoppning vid unghästtestet på Strömsholm 2024. Foto: Roland Thunholm

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.

Sex regionala SWB-föreningar och ett antal tunga namn inom avelssverige står bakom motionen, som riktar skarp kritik mot hur arbetet gick till när det nya regelverket för unghästtester togs fram.
Undertecknarna reagerar mot det faktum att stora förändringar presenterats först när de är beslutade och utan information som gör dem begripliga och accepterade.

– Även om ett beslut är ett bra beslut leder det till en opposition om människor inte känner sig delaktiga, säger Ingrid Lewin, som skrivit motionen.

X1000w-christina
Ingrid Lewin, Sara Grandin, Christina Olsson samt Jan Philipsson vid utdelandet av Karlsdalspokalen 2024. Foto: SWB/Michaela Swärd

– Jag gillar SWB, tro inget annat, men det är sorgligt att ledningen inte bryr sig mer om vad medlemmarna tycker.

Bara det faktum att reglementet för löshoppning nu har ändrats för tredje gången på kort tid tyder på att de inte haft tentaklerna ute

I motionen föreslås en beslutsprocess där förslag till förändringar skickas på remiss till bland annat regionala föreningar, domare och utvalda unghästutbildare.

– Bara det faktum att reglementet för löshoppning nu har ändrats för tredje gången på kort tid tyder på att de inte haft tentaklerna ute, säger Ingrid Lewin.

Föreslår avslag men öppnar samtidigt för omtag

SWB:s styrelse föreslår att fullmäktige avslår motionen, men tar samtidigt i viss mån fasta på kritiken.

Styrelsen beskriver i svaret var som hände 2021, när ett förslag om speciella avelsprogram för hoppning respektive dressyr skickades ut på remiss. Bara ett enda remissvar kom in. I stället tillsatte SWB arbetsgrupper med specialister för att arbeta vidare, med möjligheter för de regionala föreningarna att komma med inspel.
”Kanske vägen framåt är en kombination av de båda remissförfarandena” skriver SWB i sitt svar.

Inger Lewin efterlyser mer information från ledning och kansli om pågående arbeten.
– Om medlemmarna ska komma med synpunkter är det en förutsättning att vi vet vad som är på gång.

Vill rädda ridhästtesterna

Till SWB:s högsta beslutande organ, fullmäktigemötet 6 april, har det kommit in totalt två motioner. Även den andra är skriven av Ingrid Lewin och handlar om att ridhästtesterna riskerar att dö ut.

Intrycket är att SWB gett upp angående ridhästtest och lämnar det att självdö

Hon skriver att ridhästtest lockar allt färre deltagare och anses krångligt och dyrt för regionala föreningar att arrangera. Ändringarna i reglementet för unghästtest har inte följts upp med motsvarande ändringar i reglemente för ridhästtest.

”När Ridsportförbundet nu moderniserar gångartsbedömningen i 4-årskvalen, mot ökad vikt för temperamentsegenskaper, verkar SWB hamnat i bakvatten. Inget pågående arbete har kommunicerats. Intrycket är att SWB gett upp angående Ridhästtest och lämnar det att självdö” skriver hon.

Lägger lång rad av förslag

Om ridhästtest avvecklas skulle SWB vara ett av få förbund som inte har någon riden bedömning av unga hästar. De viktiga egenskaperna ridbarhet och temperament i arbete under ryttare kan inte längre bedömas och kommer inte att ingå i avelsvärdering, konstaterar Ingrid Lewin som har en rad förslag för att rädda ridhästtestet.

Hon tycker bland annat att de ska öppnas även för 5-åringar, att testerna styrs upp så att de erbjuds över hela landet, att kvotplatser införs i Breeders Trophy för hästar som kvalar från ridhästtest, och att genomfört ridhästtest eller ”ridet diplom” i unghästtest ska vara krav för tre prestationsstjärnor, om hästen inte uppnår det genom tävlingsmeriter.

Inte med på mötet

Den här motionen ställer sig SWB:s styrelse bakom och föreslår att den antas av fullmäktige.

– Det gör mig mycket glad att de föreslår att den ska antas, och jag hoppas att de övar lite på dialogen med medlemmarna under processen med att se över ridhästesten, säger Ingrid som själv inte kommer att vara på plats vid fullmäktigemötet.

– Jag tycker att yngre personer ska åka dit, men jag hoppas att andra tar upp diskussionen om motionerna.

Länk till handlingar

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym