Hoppning
17 augusti 19:21

Peder Fredricson 1,50-vinnare hos Henriksdals RF

NationelltPeder Fredricson har haft en fin tävlingshelg på hemmaplan med flera av sina hästar. Dessutom avslutade han med en seger i söndagens största klass hos Henriksdals Ryttarförening.

Peder Fredricson 1,50-vinnare hos Henriksdals RF
Foto: Kim C Lundin

Det var 15 ekipage som startade i helgens 1,50-klass och bäst gick det för stjärnryttaren Peder Fredricson och Code Black (SWB val f 16 e Bengt Nabab – Norman Pre Noir uppf/äg Ebba Berglöf). De höll nollan över två rundor och tog hand om segern före Shane CareyJoker Ask. Thomas Ryan med Million’s Grey kom på tredje plats.

I fredagens 1,45-klass var det istället Shane Carey och Joker Ask som vann, medan Peder Fredricson och Colonello blev tvåor. Shane tog även hand om tredjeplatsen i sadeln på Queen’s Armani.

Under lördagens högsta klass, över 1,40-hinder, var det Jüri Sokolovski och Don Diego de la Vega Z som stod som segrare. Där visade Peder Fredricson framfötterna igen, denna gången genom en andraplats med Iggy. Trea blev Erica Swartz Ryan och Millieno B.

Resultat

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym