VärldscupenDet blir inga världscuptävlingar i hoppning och dressyr i Madrid i november. Arrangören ställer in Madrid Horse Week.
Världscupen i Madrid ställs in

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Med två månader kvar till tävlingarna i Madrid kommer beslutet att tävlingarna inte blir av. Beslutet är en följd av att arrangören ännu inte vet om man får det statliga stöd som Madrid Horse Week har fått tidigare.
Staten har ett särskilt stöd till Events of Exceptional Public Interest. I nästan ett decennium har Madrid Horse Week fått stöd därifrån, men det är ännu inte klart om stödet skulle utgå även i år, och därför väljer arrangören att ställa in.
Detta uppger FEI i ett pressmeddelande.
Fokuserar på framtiden
”Även om vi beklagar att vi inte kunde arrangera 2025 års upplaga, ligger vårt fokus fortfarande på framtiden för Madrid Horse Week”, säger organisationskommitténs ordförande Daniel Entrecanales.
”Denna paus ger oss möjlighet att planera framåt, återvända starkare med nya idéer och ta med oss vår kännetecknande entusiasm till framtida upplagor. Vi ser fram emot att dela positiva nyheter snart”, säger han också.
Sedan starten 2012 har Madrid Horse Week vuxit till att bli Spaniens ledande inomhusevenemang för ridsportevenemang. Beskedet om att det ställs in kommer strax innan ridsportvärldens blickar riktas mot Barcelona, där finalen i Longines Legue of Nations avgörs i början av oktober.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på