På voltenVermento är en riktig hjärtehäst för John Whitaker. Den legendariska ryttaren är upphov till både hingsten och hans ryttare, Robert Whitaker. Dessutom har han och sonen tävlat såväl Vermentos far som mor.
Vermento – Whitakers egen från föl till Grand Prix

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
När Robert Whitaker och Vermento vann Helsingfors världscupklass i oktober var det ett stolt ögonblick för John Whitaker.
– Jag har fött upp både ryttaren och hästen, sade han redan förra sommaren, när sonen och hingsten vann klassiska GP-klassen King George V Gold Cup på Hickstead.
Fakta
Vermento
Född: 2013.
Härstammning: Hingst f -13, e Argento u Vicky van der Grundeval ue Skyppy II-Ramiro Z.
Uppfödare: John Whitaker.
Ägare: Caroline och Stephen Blatchford.
Godkänd: Avelgodkänd i BE/IES.
Meriter: Ingick I Storbritanniens lag som kom tvåa i Falsterbos Nations Cup 2023, vann King George V Gold Cup 2023, Ascona Grand Prix 2024, Helsingfors världscup 2024.
Både John och Robert Whitaker var överraskade över hur snabb Vermento var i världscupomhoppningen, som John såg på TV. Ekipaget var ensamt under 37 sekunder, i konkurrens med flera speedspecialister.
Utvecklas fortfarande
John Whitaker och hans familj har egen uppfödning och några avelshingstar hemma. De tar fram sex till tio föl om året.
Vermento är elva år, och en stor häst (172 cm) som fått tid på sig att mogna. John Whitaker liknar honom ännu vid en gänglig tonårsgrabb, som vuxit snabbt och är lite ranglig.
– Vi visste tidigt att han var en bra häst, men man vet ju inte förrän de kommer upp i klasserna om de har allt som krävs, säger John Whitaker.
– Han lär sig fortfarande, och vi anser att han fortfarande utvecklas. Fortsätter det så här kan han bli en riktigt, riktigt bra häst.
Tävlade mor och far
Vermento ger begreppet ”familjehäst” en ny betydelse; John Whitaker tävlade pappan och Robert Whitaker mamman.
– Stoet var ingen superstjärna, men en fin häst som var rädd om sig. Hon hade bra stam också, säger John Whitaker.
Han tävlade Vermentos far Argento internationellt i närmare åtta år och de vann ett 20-tal internationella Grand Prix. Argento är uppfödd av John Whitakers tidigare hästägare Keely Durham.
– Argento var väldigt rädd om sig, med stort hjärta, och man hade alltid prispengar med sig hem på honom, för han var så jämn.
Lättsam hingst
– Vermento var fin i typen redan som föl. Det var en av anledningarna till att vi beslöt att behålla honom som hingst. Han är dessutom enkel att hantera.
– Vi red in honom hemma. Min yngsta dotter Joanne började tävla honom som 4-åring. De gjorde bara några få starter. Sedan tävlade jag honom när han var fem-sex år, inte heller så mycket, säger
John Whitaker.
Som 5-åring hann hingsten dock bli vinnare på Sunshine Tour.

Robert fick ta över
När Vermento var sju år erbjöd John Whitaker sonen att ta över hingsten.
– Det hade varit trevligt att behålla honom själv, men Robert behövde en ny häst. Jag föreslog att han skulle ta Vermento till några tävlingar och prova honom. Det gick bra, och han hade bra hästägare som var intresserade av att köpa, förklarar John Whitaker.
– De är väldigt trevliga. De var med både när han vann på Hickstead och nu i Helsingfors, så det är roligt för dem.
Den här artikeln publicerades först i Ridsport nr 21/2024.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på