Avel
3 mars 2012 07:00

Premiär för hingstklasser

Under lördagens premiering blir det premiär för hingstklasser, nytt här men beprövat i andra förbund och en stor attraktion i både DWB och KWPN.

Premiär för hingstklasser
Arlando Z kommer att visa sig i hingstklasserna. Krister Lindh

Just nu finns 15 hopphingstar anmälda i olika åldrar och det blir en chans för publiken att få se både etablerade hingstar och en del av de direktkvalificerade hingstarna på riktig bana i skarpt läge. En bra chans för stoägare att få se hingsten i sitt rätta element – sporten.

Bland gångartshingstarna har få hingstägare tagit chansen – fem hingstar startar. Samma sak med de direktkvalificerade hingstarna där endast Sir Donnerhall II visades upp inför publik i torsdags. Varför så få använder möjligheten att visa sin hingst för potentiella kunder är oklart.

I andra förbund är hingstklasser ett obligatoriskt moment för att få behålla betäckningstillståndet, där arrangeras tillfällen att tävla och visa upp sig året runt. Dags för en förändring i SWB?

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym