Avelsnyheter
9 mars 2012 16:26

Fräcka fredag på longeringen

Många ynglingar hade det riktigt roligt under longeringen av 3-årshingstarna, trav och galopp med inspänningstyglar. Men momentet är mycket avslöjande för hingstarnas rörelsemekanik och gångarternas bärighet på böjt spår i form.

Fräcka fredag på longeringen
Atterupgaards Trampedach roade sig kungligt.

En del nya favoriter framträdde medan andras favoritskap fick sig en törn. Bland de som roade sig kungligt fanns Atterupgaards Trampedach (e Tuchinski-Stedinger), vacker med mycket utstrålning men ack så elektrisk.

En av de många fina Zack-sönerna var Zatchmo (e BH Zack-Donnerhall) vars mormor är hingstmamma, berömda Fiesta – mor till Blue hors Don Schufro.
Stuteri Höjris, som du kan läsa om i Avelsextra om två veckor, visade en vacker Zack-son med Romanov som morfar, döpt till Zorba Höjris.

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym