Den svenskägda godkända 6-årige hingsten Sohn der Sonne är anmäld till Olderburger Verbands elitauktion i Vechta i början av oktober.
Svenskägd hingst på elitauktion
Sir Donnerhall-sonen köptes av Jessica Andersson på majauktionen i Vechta 2010 för 100 000 euro och var då auktionens näst dyraste häst. På hösten samma år blev Sohn der Sonne (e Sir Donnerhall I u.Lady Like e.Sion-Pik Bube I) bästa 3-åring på Swede Horse i Flyinge, riden av Jessica Andersson från Karlstad. Paret väckte stor uppmärksamhet.
För Värmlands Folkblad berättade Jessica Andersson hur det gick till när hon köpte hingsten. ”Jag sparade alla pengar, alltså jag är en helt vanlig arbetande tjej, sålde allt jag hade och lånade ihop resten.” Pengarna tog hon med till auktionen i Vechta, där hon föll 3-åringen Sohn der Sonne. Bara en häst gick för en högre summa, en Sandro Hit-hingst som såldes till USA för 140 000 euro.
Året därpå, 2011, godkändes Sohn der Sonne på det svenska bruksprovet med betyg 8-9-8 för gången och 9 av bägge testryttarna. Han fick samma år 13 ston. 2012 kvalade Sohn der Sonne till 5-årschampionatet i Falsterbo, riden av Jessica Andersson. Väl där ville det sig inte alls. Hingsten stegrade sig, backade in över dressyrstaketet och blev utesluten. Han har inte tävlats under 2013 enligt TBD.
Sohn der Sonne har nummer 26 i höstens auktionskatalog.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.











Följ Ridsport på