Dressyr
2 september 2024 14:00

Svenska parahästarna klara för start

MästerskapFörsta delen är avklarad för de svenska hästarna som är på plats i Paris för att gå Paralympics.

Svenska parahästarna klara för start
Veterinärbesiktningen orsakade inte några problem för svensk del. Foto: FEI/Christophe Taniére

På måndagens morgon godkändes de fyra svenska hästarna i Versailles. Det innebär att de är klara för start när ridsporten drar i gång i morgon, tisdag.

Två svenska ekipage startar individuellt på tisdag i det som kallas Grand Prix A; Renée Claesson Ribring (Grad III) och Anita Johnsson (Grad I).

Det svenska paradressyrlaget i Paris

Anita Johnsson/Currant LA
Louise Etzner Jakobsson/Goldstrike B.J.
Lotta Wallin/Questionmark
Renée Claesson-Ribring/Zapp VS

Ekipagen tävlar i olika klasser, baserade på ryttarens funktionsstörning. Ridsporten på Paralympics avgörs i två individuella tävlingar och i en lagtävling.

Medaljer delas ut individuellt i den inledande Grand Prix A och i kürfinalerna samt lagfinalen.

Start- och resultatlistor

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym