Rubriken kan måhända kännas en smula missvisande eftersom det inte finns några svenska ryttare på plats i Kanada vid årets Spruce Meadows Masters. Men när ryttarna inte finns på plats tog de âsvenskaâ hästarna chansen att istället visa framfötterna.
Svenska framgångar i Spruce Meadows

I meetingets första hoppning med hinder upp till 1,50 tog irländaren Conor Swail en tredjeplats på det svenska varmblodet Märtha Louise. Det 9-åriga stoet är uppfödd av Karl-Henrik Heimdahl och efter Maloubet de Pleville, som tidigare reds av Peder Fredricson.
Tredjeplatsen på en av världens frikostigaste tävlingsplatser vad gäller prispengar gav irländaren motsvarande dryga 45.000:- svenska kronor.
I den följande 1,50-hoppningen var det dags för en annan ”svensk” häst att visa framhovarna – 11-årige Caballito, som med Andres Rodriguez i sadeln tog en sjätteplats i mycket tuff konkurrens med många av meetingets bästa hästar. Caballito, som tidigare tävlades av Erika Lickhammer, exporterades förra året till Venezuela av Ann-Catrin ”Ankan” Karlsson som då var ägare.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på