Nu har jag precis kommit hem från Falsterbo Horse Show. Jag var där tillsammans med Shiela, vi hoppade sjuårsklasserna – och jag är så otroligt stolt och glad över henne och hennes prestationer.
Att tänka på den resan hon har gjort sen jag fick henne i vintras … Det är nästan svårt att sätta ord på. Hon har utvecklats rakt uppåt, hela tiden, och hon har kommit att bli en häst som betyder enormt mycket för mig. Hon har så många av de egenskaper man drömmer om i en häst, kapacitet men också ett fantastiskt stort och fint hjärta. Det är verkligen något speciellt med henne.
I lördags var det dags för första kvalet, som gick på Dressyrarenan. Vi fick ett nedslag, men det gjorde mig faktiskt inte ett dugg besviken. Shiela blev väldigt tittig och spänd, och det var förståeligt, det var mycket publik och stämningen var på topp, och hon blev lite tagen av stunden.
När publiken applåderade efter rundorna märkte jag att hon blev osäker, nästan som att hon tänkte: ”Oj, det här är stort.” Men trots det hoppade hon superfint, och även om vi fick ett litet nedslag så höll hon sig ändå fokuserad och kämpade med mig. Men vi fick kanske inte riktigt till den avslappnade fina hoppningen som i Göteborg för ett par veckor sedan.
I söndags red vi andra kvalet. Hon började riktigt bra, hoppade fint och kändes med mig. Men mot slutet märktes det att energin började tryta, vilket inte är så konstigt med tanke på hur mycket intryck hon hanterat. Vi fick två ner och hamnade några utanför finalen, som nu går under de internationella klasserna kommande helg.
Klart man hade velat ta sig dit, men ibland måste man kunna zooma ut och se hela bilden.
Och då känns det faktiskt bara så kul att vi ens var där. Att hon hoppade sina största klasser hittills, på en sådan arena, med så mycket publik och allt som händer runt omkring, det blev mycket och många intryck för henne att ta med sig.
Det är en milstolpe både för henne och för mig, och något jag bär med mig i fortsatt utveckling.
Nu ser jag fram emot att åka tillbaka ner till Falsterbo som åskådare. Jag ska självklart heja på kompisen Amanda Eriksson som rider de femstjärniga klasserna genom sin andraplats i 7-star finalen, så roligt!
Och jag får ju hålla någon tumme för gudfar RGB också såklart. Och så ska jag också passa på att kika på min gamla stjärna Iwan som nu tävlar med Viggo Bergstrand i juniorklasserna. Det ska bli fantastiskt att se honom igen!!!
Hoppas vi ses där, och tack till alla som hejade på mig och Shiela i helgen ❤️
//Erik Nordström, 23 år, hoppryttare, egenföretagare























Följ Ridsport på