Svenskt i toppAndraplats i FEI:s lagtävlingsprogram i fredags – och sedan dubbla segrar i både det individuella mästerskapsprogrammet för juniorer på lördagen och i küren på söndagen. Allt med nya personbästan. Det var ett minst sagt framgångsrikt meeting för 15-åriga Meja Kinde Ljungh och hennes häst Iconographe, kallad Isac.
Meja Kinde Ljungh tog dubbla segrar med personbästa i Tyskland

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Vilken skrällhelg det blev för junioren Meja Kinde Ljungh med Iconographe (KWPN val-13 e. Dream Boy- Spielberg, uppf J.H.M. Wijgerse, äg Annika Kinde, Pierre Ljungh) i Neustadt Dosse, Tyskland.
Ekipaget inledde med en andraplats i fredagens lagprogram med 65,758 procent , följde upp med seger och personbästa i FEI individuella mästerskapsprogram på lördagen på 66,323 procent och stod även överst på prispallen i söndagens avslutade kürklass med procenten 70,465 procent- även det personbästa.
– Min känsla av meetinget är att det har varit väldigt lärorikt. Jag har fått med mig massor av inspiration och erfarenhet för framtiden. Allt på en fantastisk anläggning ihop med många duktiga ryttare och hästar, säger Meja Kinde Ljungh till Ridsport.
Stabilt genom hela tävlingen
Iconographe har levererat på topp genom hela helgen.
– Isac har varit stabil hela tävlingen och verkligen trivts bra på tävlingsplatsen. Jag är mest nöjd med galoppdelen som jag tycker blev jättebra. Küren i dag stämde också väldigt fint, berättar Meja.
Utvecklingen framåt handlar om att bygga styrka – men utan att tappa den känsla ekipaget redan hittat.
– Målet är att han ska bli ännu starkare, men med samma fina harmoni som vi har nu, säger hon.
Uppvuxen med hästar
Meja bor på en hästgård i Borås tillsammans med sin familj, där hästar alltid varit en självklar del av vardagen.
– Jag fyller 16 år i oktober och är uppvuxen med hästar eftersom mina föräldrar har ridskola. Vi köpte Iconographe i mars 2024 och sedan dess har vi tränat för Mattias Jansson och med min mamma, Annika Kinde. Vi gjorde vår första tävling ihop i början av sommaren 2024, och efter SM blev vi uppflyttade till B-truppen och även uttagna som reserv till EM, säger hon.
Mål för 2025
Siktet är redan inställt på nästa säsong.
– Mina mål för 2025 är att få stabila rundor på de större tävlingarna, som Stora Enso-finalen och Dressage Power. Jag vill fortsätta att utvecklas med Isac och verkligen få fram hans fina kvaliteter, säger Meja.
Firar med godis och morötter
Efter en helg fylld av toppresultat väntade ett lite enklare firande.
– Det blir väl lite extra godis i bilen på vägen hem. Och för Isac såklart ännu mer morötter och gos kommande veckan, säger Meja.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på