Fälttävlan
1 september 2013 15:10

EM-silver till Sverige

Sverige har ett lagsilver i EM i fälttävlan. Tyskland gick inte att stoppa. Landet tog hand om lagguldet och dessutom tog Michael Jung individuellt guld. Niklas Lindbäck och Mister Pooh blev bästa svenska ekipage med en fjärde plats.

EM-silver till Sverige
Anna Hassö visade Clovers klass i hoppningen genom att vara felfri. BILDBYRÅN STR

Banan som är uppbyggd på Ribersborg kommer att kräva hästar som både kan korta och länga sig. Det gäller dessutom att våga hålla ett högt tempo för den som vill klara sig utan straff för tiden. 

– Jag tror att bommarna kommer att rulla, säger svenske förbundskaptenen Staffan Lidbeck som ändå har tillförsikt när det gäller de svenska ryttarnas banhoppning. 
– Vi vet ungefär hur den här banbyggaran bygger och har tränat på de grejerna.

Starordningen är bakvänd med ledande Michael Jung sist. Banan har tolv hinder och maxhöjden är 1,30. Det finns en tvåkombination och en trekombination. Banlängden är 490 meter och ekipagen måste klara banan innan klockan gör över 79 sekunder för att slippa straff för tiden. 

Malin Petersen och Sofarsogood är först ut av svenskarna med startnummer 14. 

Uppdaterad 11.15. När tre ekipage har gjort sin runda ser det ut som tiden blir den svåraste utmaningen. Två av ekipagen har inte klarat maxtiden på 79 sekunder. Däremot har nedslagen inte varit så många som det befarades innan. Två ekipage har fått ett nedslag och Italiens Stefano Fioravanti var felfri på hinder. 

Uppdaterad 11.45. Malin Petersen och Sofarsogood fick nedslag i båda kombinationerna men klarade tiden. Ett ekipage har varit felfritt på hinder inom tiden. 

Se Malin Petersens ritt via SVT Play nedan.

 

Se intervju med Petersen via SVT Play nedan.

 

Uppdaterad 11.50. Anna Hassö och Clover levererade en runda där valacken verkligen visade sin klass som hoppare – väl avvägt och säkert. Ekipage stod för tävlingens tredje runda helt utan fel.

Se Hassös nolla nedan.

 

Se intervju med Hassö via SVT Play nedan.

 

Uppdaterad 12.00. Dag Alberts Tubber Rebel när normalt sett en säker hopphäst som brukar stanna på sin dressyrpoäng. I Malmö blev det dock tre nedslag och ett ordentligt ras i resultatlistan. 

 

Se intervju med Albert via SVT Play nedan.

 

Uppdaterad 12.05. Johan Lundin och Johnny Cash avslutade sitt första internationella mästerskap klart godkänt med ett nedslag. Ryttaren lyckades hålla i hop den 180 centimeter store skimmeln nästan hela vägen, men vid utsprånget ur ena kombinationen var inte alla bitar riktigt på plats och en bom föll. 

Se Lundins ritt via SVT Play nedan.

Se intervju med Lundin via SVT Play nedan.

Uppdaterad 12.10. Nu är första avdelningen av hoppningen klar. Avdelningen för topp-tjugofem börjar 13.33. Anna Hassö har klättrat och ligger trea. Fem av de 23 ekipagen som har gjort sin hoppning har varit felfria. 

Uppdaterad 14.00. Andra rundan med de 25 bästa ekipagen efter dressyr och terräng är i gång. Ledande Tyskland har haft sin första lagryttare, Andreas Dibowski på banan. Hinder nummer 2 blåste omkull precis innan han hoppade det och Dibowski blev stoppad. Han fick sedan börja om på hinder nummer tre och bedömdes ha hoppat nummer 2 felfritt. Efter det fick tysken ett nedslag efter att ha varit i flera hinder. 

Uppdaterad 14.05. Frankrike, som ligger närmast efter Sverige, har inlett med två felfria rundor. 

Uppdaterad 14.10. Frida Andersén hade verkligen koll och höll ihop Herta från början till slut. Ekipaget var aldrig illa ute under sin väl avvägda runda. Direkt efter gick Frankrikes lagryttare Astier Nicolas in och fick tre nedslag vilket ger Sverige ytterligare marginal ner till bronset, marginalen är nu sex nedslag och Frankrike har bara en ryttare kvar i sitt lag. 

Se Anderséns hoppning via SVT Play nedan.

Uppdaterad 14.20. Nu går tävlingen in på topp-tio. Tysklands lagryttare Dirk Schrades Hop and Skip överhoppade sig nästan i början av banan och var inte i närheten av en bom. Tyskland har två nedslags marginal ner till Sverige. 

Uppdaterad 14.28. Frankrikes Nicolas Touzaint gick ut som sista lagryttare. Hästen var högt över de flesta hinder och gick i mål med ett nedslag på tvåkombinationen. Frankrike säkrade därmed en medalj och Sverige har sju nedslag tillgodo på bronset.

Uppdaterad 14.31. Niklas Lindbäck, som låg sexa innan hoppningen, red väl avvägt på en spänstig Mister Pooh. Ekipaget kom in lite snabbt på sista linjen med valacken han med att få upp benen. Ekipaget fick stående ovationer efteråt. 

Se Lindbäcks hoppning via SVT Play nedan.

/p>

Uppdaterad 14.35. Sara Algotsson Ostholt rev sista i trekombinationen och fick jobba ordentligt för att vå med sig det stora stoet. Det kom ytterligare ett nedslag. Men Sveriges EM-medalj är säkrad. 

Uppdaterad 14.40. Ludwig Svennerstål fick inte riktigt reda på Shamwari hela vägen och rev sista i trekombinationen och ytterligare ett. Han rasade från den bronsplats han låg på efter terrängen. Om Fox-Pitt river två hinder har Niklas Lindbäck individuell medalj. 

Se Svennerståls hoppning via SVT Play nedan.

 

Uppdaterad 14.45. Tysklands Michael Jung försvarar sin titel och tog EM-guld. Se hans ritt via SVT Play nedan.

 

SVT Play sänder direkt hela dagen. SVT direktsänder i eftermiddag när de ekipage som ligger bäst till rider. Mästerskapet är beräknat att vara färdigt vid 15.30.

Läs mer 

Onlineresultat, individuellt

Onlineresultat, lagtävlingen

Så arbetar Ridsport

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.

Hingstar Online

Godkända hingstar i flera kategorier med bilder och fakta

Visa alla hingstar
Tipsa Ridsport Besök vår tipssida - du kan vara helt anonym