SIHS 2021Knockout-mixen, en showklass under Sweden International Horse Show där hoppryttarna rider dressyr och dressyrryttarna hoppar, bjöd i år på ett enormt rutinerat gäng som inte tvekade att muta domarna och sätta full fart mot mål. Missa inte bildfesten - så här har du inte sett våra toppryttare förut.
Sportnytt
26 november 2021 17:34
Bildfest från knockout-mixen: Toppryttarna satsade allt

Cecilia Bergåkra sparade inte på krutet i finalen, men ett par rivningar gjorde att laget slutade tvåa.
Foto: Roland Thunholm
Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Den tillhör Ridsport Plus - logga in, prenumerera eller köp artikeln för att läsa vidare.
Äran och fina priser stod på spel, och med några av världens absolut bästa ryttare – som världsettan Jessica von Bredow-Werndl, Cathrine Dufour, Malin Baryard Johnsson och Rolf-Göran Bengtsson – i startfältet var det upplagt för en riktig fajt inne i Friends Arena.
Två fartgalna dressyrryttare fick avgöra finalen, när Lina Dolk och Cecilia Bergåkra speedade mot sista hindret – till slut blev det seger för Lina Dolk som red i lag med Evelina Tovek.













Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Cathrine Laudrup-Dufour
Cecilia Bergåkra
Evelina Tovek
Jessica von Bredow-Werndl
knockout mix
Lina dolk
Malin Baryard Johnsson
Rolf-Göran Bengtsson
sihs 2021
Stephanie Holmén
Senaste publicerat












Följ Ridsport på