Bilder och intervjuerEn SM-vinnare har nästintill precis startat resan med sin guldponny, en annan satte punkt i dag med ädlaste valör. Läs intervjuer med vinnarna på ponny-SM och spana in bildspecialen med alla medaljekipagen.
Häng med till guldfighten på ponny-SM

Hej, kul att du vill läsa artikeln!
Guld på andra försöket
Medan många av de äldre ponnyryttarna har hunnit med ett helt gäng mästerskap är några desto nyare i mästerskapssammanhang. SM i Helsingborg var 11-åriga Linnéa Åberg-Cronins andra svenska mästerskap och nu blev det guld. Det riktigt lös glädje om Linnéa när hon hoppade upp på pallen som vinnare.
Hon har haft sin pigga lilla ponny i ett år. Precis som Linnéas pappa kommer Troglan (val, f 2004, okänd stam) från Irland och hela familjen var med när Linnéa hittade sin guldponny där.
– Jag föll för att han är så rolig att rida. Han älskar att hoppa och vill verkligen, säger Ida.
Troglan har rejält med energi och steppade ivrigt när han kom in på SM-banan. Linnéa konstaterar att hon numera har lärt sig knepet för att det ska funka.
– Han gillar inte när man bromsar – då springer han bara ännu mer. I stället håller jag mig bara lugn.
Och visst funkar det – så bra att det blev SM-guld. Linnéa berättar att hon verkligen ville nå guldet i dag och när det målet nu är i hamn siktar hon vidare mot NM nästa år.
– Jag ska se till att hålla min plan och träna vidare för att nå dit.
Läs mer om SM kategori B i tidigare artikel här.




Dubbla medaljer för Signe
Signe Svensson hade ett riktigt bra SM i Helsingborg. Silver med Bright Eyes i kategori D och guld med Törnrosa (sto, f 2007, e Nicklas 916-Kantje´s Ronaldo, uppf Lotta Björe) i kategori C.
– Det är absolut min största vinst med henne, säger Signe som har några guld sedan tidigare: Från lag-SM i juni och ett SM-guld på B-ponny 2015.
– När jag vann med min B-ponny var jag mer chockad och inte alls beredd på det. Nu var siktet inställt på att göra det här så bra som möjligt och då är det extra kul när det lyckas, säger Signe just efter guldet med Törnrosa.
Hon har ridit Törnrosa i ungefär två år, medan Bright Eyes kom till stallet i vintras. Även om årets säsong börjar närma sig slutet har Signe något stort att se fram emot. Med två raka semifinalsegrar med Bright Eyes i Prins Carl Philips Pris tog hon en solklar biljett till finalen under Sweden International Horse Show.
– Det kommer att bli enorm upplevelse att bara få rida där, säger Signe.
Läs mer om SM i kategori C här.




Sally satte punkt med guld
SM-vinnarna i kategori D, Sally Wikner och Mystic Impact (val, f 2007, imp Irland) hoppade EM individuellt i somras, strax efter att de hade tagit SM-silver i Vetlanda. Nu sätter duon snart punkt – Sally är 16 år och ska rida vidare på häst. Som tur är blir ”Mirre” kvar i familjen.
– Planen är att min 12-åriga syster Doris ska rida honom, säger Sally.
– Det känns väldigt bra att han blir kvar hos oss. Han är speciell och så bra på alla vis – det finns ingen annan som Mirre.
Att klättra från silver till guld är förstås Sally nöjd över. Hennes omhoppningsplan, felfritt och lagom snabbt, fungerade.
– Jag tyckte att det kändes snabbt när jag gick i mål och jag hoppades att det skulle hålla hela vägen.
Sally fick dock vänta medan ytterligare några ekipage gav sig i kast med omhoppningen, men slutligen var det klart: SM-guldet var bärgat.
– Jag trodde inte att det var sant när de sa att jag hade vunnit, säger Sally lyckligt.
Läs mer om SM i kategori D här




Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på