Nu är vi på väg mot årets första tävling. Vi påbörjar året på samma ställe som vi avslutade det, med Baltic Cup som går i danska Herlufmagle.
En speciell känsla att gå in i 2026 och veta om att det är mitt sista år på ponny. Ponnytiden som man alltid vetat har ett slutdatum men som man aldrig faktiskt trodde skulle komma. Men nu är jag här, och jag tänker njuta av varenda sekund av detta året tillsammans med mina ponnyer.
Något som jag minns väl från mitt sista år på b-ponny, som jag gick in i för 3 år sedan nu, var hur svårt det var för mig att faktiskt njuta av den tiden. Magic som jag red då gav mig absolut allt och den roligaste b-ponny tiden jag hade kunnat tänka mig. Men att faktiskt njuta var så otroligt svårt för vid varje ridpass, träning och tävlingar så var min första tanke att vi var ett steg närmare att säga hejdå ifrån varandra.
Sista året så var jag lång på lilla Magic. Det var verkligen omöjligt att släppa taget. Men trots det så var vi ett riktigt starkt team tillsammans, vi visste varandras svagheter och styrkor och kunde verkligen jobba som ett team ihop.
Jag har alltid varit en tjej som har starka känslor när det kommer till mina ponnyer. Dom har aldrig varit ett ”tävlingsredskap” utan en bästa vän och familjemedlem.
Något annat som jag tror gjorde det så svårt att låta Magic gå var nog också för hon var min trygghet. Jag hade under denna tiden det lite tuffare med både Captain och Girlfriend, jag förstådde mig inte på dom på samma sätt som jag gjorde med Magic.

Jag var rädd över att min kärlek och glädje till hästarna bara låg i mitt band med Magic och att det skulle dö ut utan henne.
Men sen kom Gorm in i mitt liv och visade för mig att det var möjligt att gå vidare och till och med ha roligare i sporten och hästlivet än någonsin tidigare. Gorm har gjort mig till den gladaste tjejen i världen under dessa år och jag kommer alltid vara så galet tacksam över att jag har fått vara, och fortfarande är hans människa. Oavsett om vi tävlar på Sveriges största arenor eller rider barbacka i skogen tillsammans.
Det jag från början ville komma till med det här var att man aldrig ska glömma bort att njuta och ta vara på dom fina stunderna, på tävlingsbanan som på hemmaplan. Stressar man över att det snart är över så missar man att uppleva själva tiden.
Jag känner mig otroligt privilegierad över att ha Twilight med mig in i mitt sista tävlings år på ponny. Jag har lovat mig själv att inte känna mig stressad över tidsgränsen utan njuta under tiden som varar. Och jag känner mig faktiskt bara lugn, taggad och ser mycket fram emot året. Det känns bara som att vi har roliga saker framför oss. Vi fortsätter utbildar varandra till det bättre och får nu ta oss an fler utmaningar tillsammans.
I helgen så hoppar vi big tour, precis som vi gjorde senast. Då kändes det nervöst över hur det skulle gå, även fast jag vet att det varken är för svårt eller stort för twilight så vet man aldrig hur en ungponny kommer reagera. Det var då även första gången som hon hoppade tre större klasser på en helg.
Men nu är vi så otroligt peppade över att få göra det igen med mer rutin och erfarenhet ihop.
/Noomi





















Följ Ridsport på