En man i Dalarna sköt skott med startpistol mot två personer och en häst som passerade över hans mark. Nu har han dömts till dagsböter.
Böter för skott mot ryttare

Den 80-åriga mannen i Dalarna stod åtalad för olaga hot, men istället dömdes han för ofredande efter att ha skjutit med en startpistol när två kvinnor och en häst som gick över hans mark. Det hela inträffade i januari och då mannen såg kvinnorna med häst passera sköt han, skriver Dala-Demokraten.
Mannen säger att han sköt enbart ett skott med startpistolen för att uppmärksamma de förbipasserande på att hästen skadade hans mark och att han inte märkte någon reaktion. De drabbade, som tyckte att situationen var obehaglig, säger dock att de hörde flera skott och att mannen skrek åt dem, samt att den skrämda hästen sprang iväg i trav.
Att det skulle gälla nödvärn tycker inte tingsrätten, likaså inte heller olaga hot. Domen för ofredande innebär 60 dagsböter för 80-åringen samt att hans startpistol förverkas, uppger Dala-Demokraten.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.
Följ Ridsport på