För andra året anlitar Dansk Varmblod Jan Brink som testryttare, inte till hingstpremieringen eftersom danska hingstar inte testas inför publik, utan till unghästchampionat för 5-åriga hästar.
Brink testrider i Herning

Ett tufft uppdrag över två dagar med ett 35-tal hästar att testa men Jan Brink jobbar på och lämnar informativa kommentarer i headset under ridning, om den aktuella hästen klarar det.
En av hästarna som fick goda vitsord var den flotte fuxvalacken Katholt’s Bossco (f 2007 e BH Don Schufro-Michellino) som Jan Brink gav två nior, för ridbarhet och potential. Men under dagens pass kom det både bättre och en del svårare hästar.
Unghästarna gick bedömning med egen ryttare under gårdagen och det är mycket tätt i toppen, vilket kan göra testridningsmomentet avgörande för segern i Blue Hors unghästchampionat.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på