TräningstipsHur lär man sig att hoppa smalhinder? Häng med i den här guiden med OS-ryttaren Linda Algotsson som lärare!
Ridsport Play: Bygg upp träningen steg för steg

Hej, kul att du vill läsa artikeln!

1 Börja med bommar och stöd
Ekipagen får börja med att rida en linje innanför spåret, mellan bommarna som syns bakom Linda. I början enbart mellan hinderstöden som är noggrant infångade, och sedan mellan bommar på marken efter stöden.
För den som nöjer sig med detta och inte vill hoppa går det att öka svårigheten genom att göra det smalare både mellan bommar och stöd. Det avslöjas direkt om hästen inte är rakriktad och/eller inte riktigt på hjälperna eller i ärlig bjudning, genom att den vinglar och/eller drar åt något håll. Börja i trav – när detta fungerar kan du fortsätta i galopp.
För den som inte är intresserad av att hoppa går det att bygga upp en hel bana med olika smala passager mellan bommar, koner, plastblock och hinderstöd för att öva precisionen.
När detta fungerar sätter Linda upp ett litet hinder, som på bilden, där det tidigare var enbart stöd. Ekipagen ska fortfarande galoppera mellan bommar och hindret är väl infångat. Den som inte gillar att hoppa kan göra samma sak med en bom på marken i stället för hinder – gärna med ett markerat färgfält mitt på bommen för att göra det ännu tydligare om ekipaget prickar rätt eller fel.

2 Höj och gör ett stigsprång
När hästen visar att den förstår uppgiften med bjudning på det lilla hindret höjs hindret efterhand, och görs också om till ett stigsprång.
Hindret är fortfarande ordentligt infångat och det är samma krav på precision före och efter, genom att rida mellan bommarna som ligger kvar.

3 Dags att pröva en spets
När det stigsprångsaktiga hindret väl hoppas på ett bra sätt är det dags – för den som vill – att rikta in sig mot fälttävlan och terrängridning. Linda formar hindret som en spets, fortfarande väl infångad, som rids med noggrannhet både före och efter. Först när ryttaren är helt säker på att hästen bjuder på och hoppar smalhindret tas infångarna bort – allt för att eliminera risken att hästen ”lär sig” att springa åt sidan.

4 Infångat hörnhinder
Nästa steg är ett hörnhinder, även det ordentligt infångat, tills det är helt klart att hästen har förstått uppgiften.
Så arbetar Ridsport
Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Ridsport är oberoende och fristående i förhållande till ekonomiska, privata, politiska och andra intressen.












Följ Ridsport på